İnsanı Sakinleştiren Gıdalar Nelerdir?

Sürekli stres altında çalışıyor ve çabuk öfkeleniyorsanız, sizi sakinleştirecek gıdaları daha fazla tüketmenizi öneriyoruz. Bazı gıdaların içerisinde bulunan maddeler, insanların sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlar. Yazımızın devamında sakinleştirici gıdaların neler olduğunu sizlere sunuyoruz.

D Vitamini İçeren Gıdalar

İçeriğinde D vitamini mevcut olan gıdalar, serotonin hormonunu arttırır ve sakinleştirici etki gösterir. Yapılan araştırmalara göre, genellikle mevsim geçişlerinde insanlar daha mutsuz ve yorgun bir ruh halinde olurlar. Tüm bu olumsuzlukları engellemek için, özellikle mevsim geçişlerinde bol D vitaminli gıdalar tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Peynir, patates, balık ve balık yağı, yumurta gibi gıdaların içerisinde D vitamini mevcuttur. Yine, güneşten de D vitamini almaktayız.

Karbonhidrat İçeren Gıdalar

Karbonhidratlı gıdalar, insanların kendilerini daha mutlu hissetmelerini sağlarlar ve serotonin hormonunu da yükseltirler. Bunun sebebi, bu gıdaların içerisinde amino asitlerin olmasıdır. Süt, çikolata, muz, badem, hurma, fındık gibi gıdalar gün içerisinde tüketerek, kendinizi daha zinde ve sakin hissedebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Kadınlar İçin Sakinleştirici Bitki Çayları

B Vitamini İçeren Gıdalar

B6 ve B12 vitamin eksikliği, depresyona sebebiyet verebilir. O nedenle; yumurta, tavuk, süt ve et gibi B vitamini bakımından zengin gıdaları tüketmenizi öneriyoruz.

Yorgunluk ve halsizlik varsa; deniz mahsulleri, ıspanak, kırmızı biber tüketmek sizi daha enerjik bir hale sokar. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, ruh halini olumlu yönde etkiler. Eğer sağlıksız beslenirseniz, yorgunluk ve halsizlik sebebi ile daha stresli ve sinirli olabilir, daha yanlış kararlar alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status