Kahve: Sağlığımıza Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sabahları bir fincan kahve içmek, sadece enerji artırmaktan daha fazlasını kapsar. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, en çok tüketilen içeceklerden biri olan kahvenin diyabetten karaciğer hastalığına kadar çeşitli sağlık yararları olabileceği öngörülmüştür. Kahve tüketimi yüzyıllarca sürre gelen bir alışkanlıktır.

Kahvenin tarihçesini kısaca özetleyecek olursa; 17.yüzyılda İngiltere’de içecek popülerliği, bir kuruşla bir fincan kahve içilebileceği ve entelektüel olarak diğer insanlarla konuşmaları teşvik edebileceği için bir kaç kuruşa ev sahipliği yapmıştır.

Günümüzde her yıl 400 milyar fincan tüketilen kahve içilmektedir; dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Peki, kahveyi bu kadar özel yapan şey nedir?

Kahvenin Yararları Nelerdir?

Kahve içmek ile ilişkili sağlığımıza potansiyel faydaları şunları içerir: Tip 2 diyabet, Parkinson hastalığı, karaciğer hastalığı, karaciğer kanseri ve kalp sağlığını korumak.

1) Kahve ve Şeker Hastalığı

Kahve tüketmek, tip 2 diyabet hastalığına karşı koruyucu olabilir. UCLA araştırmacıları, içilen kahvenin protein cinsiyet hormonu bağlayıcı globülin (SHBG) plazma seviyelerini arttırdığını tespit etti. SHBG, tip 2 diyabet gelişiminde rol oynayan vücudun cinsiyet hormonlarının (testosteron ve östrojen) biyolojik aktivitesini kontrol eder.

Çalışmanın yazarlarından biri olan Dr. Simin Liu, kahve tüketimi ile tip 2 diyabet riski arasında “ters ilişki” bulunduğunu söyledi.

Ayrıca Bakınız: Tip 2 Diyabet Hakkında Bilgiler

Harvard araştırmacıları, üç çalışmadan elde edilen verileri toplarken, kahve tüketiminde artış, tip 2 diyabet riskini azaltabilir, sonucuna vardılar. Bu çalışmalarda, katılımcıların diyetleri, her 4 yılda bir anketler kullanılarak değerlendirildi.

Araştırmacılar, kahve alımını günde bir bardaktan (ortalama 1.69 fincan artışı) fazla tüketen katılımcıların, 4 yıllık bir süre boyunca, kahve alımını değiştirmeyenlere göre %11 daha düşük bir tip 2 diyabet riski gördüklerini bulmuşlardır.

2) Kahve ve Parkinson Hastalığı

ABD’deki bilim adamları, kahve tüketimi ve Parkinson hastalığı riski arasındaki bağlantıyı değerlendiren bir araştırma yaptılar. Araştırmanın yazarları, “yüksek kahve ve kafein alımının Parkinson hastalığının görülme sıklığının düşük olması ile ilişkili olduğu” sonucuna varmışlardır.

Yayınlanan bir araştırmaya göre, kahve içerisindeki kafein, Parkinson hastası olan kişilerin hareket kontrolüne yardımcı olabilir.

3) Kahve ve Karaciğer Kanseri

İtalyan araştırmacılar, kahve tüketiminin karaciğer kanseri riskini yaklaşık %40 oranında düşürdüğünü bulmuşlardır. Buna ek olarak, bazı sonuçlar günde üç bardak kahve içerseniz, risklerin %50’den daha fazla azaldığını gösteriyor.

4) Kahve ve Karaciğer Hastalığı

Düzenli kahve tüketimi, karaciğerdeki safra yollarının nadir otoimmün bir hastalık olan primer sklerozan kolanjit (PSK) riskinde azalma ile bağlantılıdır.

Ayrıca, kahve tüketimi, bir araştırmaya göre, alkol içenlere yönelik karaciğer sirozu insidansını %22 düşürebilir. Araştırmanın yazarları, sonuçların “siroz, özellikle alkolik siroza karşı koruma sağlayan kahve bileşeni olduğu hipotezini destekledi” sonucuna vardı.

2014’te Hepatoloji dergisinde yayınlanan araştırma, içilen kahvenin karaciğer sirozu ölüm riskiyle ilişkili olduğunu ileri sürdü. Araştırmacılar, her gün iki veya daha fazla fincan kahve içmenin karaciğer sirozundan ölüm riskini %66 azaltabileceğini ileri sürdü.

Hepatoloji dergisinde yayınlanan bir araştırma, kafeinsiz kahve içmenin faydalarından biri olarak karaciğer enzim seviyelerini düşürdüğünü ve faydaların kafein içeriğine bağlı olmadığını ortaya koyuyor.

5) Kahve ve Kalp Sağlığı

Bir araştırmadan, ortalama bir şekilde kahve içmenin kalp yetmezliğine karşı koruma sağladığı sonucuna varıldı.

Günlük dört bardak kahve içen insanlarda, kalp krizi riski %11 daha düşüktür. Yazarlar, sonuçlarının “muhtemel bir fayda sağladığını” vurguladı. ancak tükettiğimiz pek çok şey gibi, aslında içtiğiniz kahveye de bağlıdır.

Kahve Hakkında Genel Bilgiler

a) Kalori sayısı

Normal siyah kahve (süt veya krema olmadan) çok düşük bir kaloriye sahiptir. Normal bir fincan siyah kahve sadece 2 kalori içerir. Ancak, şeker ve süt ilave ederseniz, kalori sayısı artabilir.

b) Antioksidanlar

Scranton Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, kahve, ABD’de antioksidanların bir numaralı kaynağıdır. Çalışmanın yazarları, günde yalnızca bir veya iki bardağın yararlı olduğu görüşündeler.

Kafeinli ve kafeinsiz versiyonlar neredeyse aynı seviyede antioksidan sağlar.

Kahvenin Zararları ve Riskleri

Çok fazla kahve içmek çok olumsuz etkilere neden olabilir. Oklahoma Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, “kafein normal bireylerde, özellikle de önceden var olan anksiyete bozuklukları olan insanlar gibi, savunmasız hastalarda anksiyete belirtilerine neden olabilir”.

Buna ek olarak, “kafein kullanımı, kendi kendine ilaç teorisine ya da kafeinin kendisinin ruh halindeki değişikliklere neden olduğu teorisine bağlı olarak depresyon belirtileri ile de ilişkilidir.”

Hamile kalmayı planlayan kadınlar dikkatli olmalıdırlar. Nevada Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, İngiliz Farmakoloji Dergisi’nde normal kahvenin kadının hamilelik şansını azaltabileceğini bildirdi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status