İstiridye Mantarı: Besin Değerleri ve Kalorisi

İstiridye mantarı yaygın olarak bir yenilebilir mantar türüdür. Mantarlar, istiridyeye benzer şekil ve renge sahip oldukları için bu isimlerini aldılar. Genellikle yiyecek olarak tüketilirler, ancak istiridye mantarı takviyeleri de mevcuttur. Geleneksel Çin tıbbı gibi belirli tıp sistemlerinde, istiridye mantarları çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır.

İstiridye mantarı diyet lifi, beta-glukan ve sağlığı artırabilecek diğer bileşenleri sağlar. Hassas bir tada sahiptirler ve çok çeşitli tuzlu yemeklere lezzet katmak için kullanılabilirler. Çoğu markette kolayca bulunabilirler, bu da onları beslenmenize akıllıca bir katkı yapar.

Ayrıca Bakınız: İstiridye Mantarı Faydaları

İstiridye Mantarının Besin Değerleri

Bu beslenme bilgisi 1 fincan porsiyon (86 g) çiğ, dilimlenmiş istiridye mantarı için verilmiştir.

  • Kalori: 28
  • Yağ: 0,3g
  • Sodyum: 15,5 mg
  • Karbonhidratlar: 5,2 g
  • Lif: 2g
  • Şekerler: 0.95
  • Protein: 2.9 g

Karbonhidrat

Bir fincan çiğ, dilimlenmiş istiridye mantarında sadece 28 kalori vardır. Kalorilerin çoğu karbonhidratlardan (5.2 g) gelir. Mantarların şekeri düşüktür ve 1 gramın biraz altında doğal olarak oluşan şeker sağlar. Yediğinizde 2 gram liften yararlanacaksınız. İstiridye mantarındaki karbonhidratın geri kalanı nişastadır.

1 fincan porsiyonun glisemik yükünün 3 olduğu tahmin ediliyor ve bu da onları düşük glisemik bir gıda yapıyor.

Ayrıca Bakınız: Mantarın Besin Değerleri ve Kalorisi

Yağlar

İstiridye mantarları neredeyse yağsızdır ve porsiyon başına sadece 0,3 gram sağlar.

Protein

Bir bardak istiridye mantarı tükettiğinizde neredeyse 3 gram protein alacaksınız.

Vitaminler ve Mineraller

İstiridye mantarı, niasin (önerilen günlük alım miktarınızın %21’ini sağlar), riboflavin (%18) ve pantotenik asit (%11) dahil olmak üzere birçok vitamin için mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca daha az miktarda folat, B6 vitamini ve tiamin alacaksınız.

İstiridye mantarındaki mineraller arasında fosfor, potasyum, bakır (her biri için günlük ihtiyaçlarınızın %10’unu sağlar), demir, magnezyum, çinko, manganez ve selenyum bulunur.

Ayrıca Bakınız: Mantarın Bilinmesi Gereken 4 Faydası

Çeşitleri

Altın istiridye, pembe istiridye, Phoenix istiridye, mavi istiridye ve daha fazlası gibi yaklaşık 40 istiridye mantar türü vardır. Her birinin kendi lezzet profili vardır, ancak genel olarak, istiridye mantarlarının hafif, tatlı, odunsu bir tada sahip olduğu bilinmektedir. Diğer mantar çeşitlerinden daha sağlam bir dokuya sahiptirler, bu da onları doyurucu tariflere kolay bir ek yapar.

İstiridye mantarlarını seçerken kuru, sağlam kümeler arayın. Koyu, solgun veya çok nemli mantarlardan kaçının.

İstiridye Mantarı Depolama ve Gıda Güvenliği

İstiridye mantarlarını depolamanın en iyi yolu onları plastik bir torbaya veya ağzı kapalı bir tabağa koymaktır. Bazı insanlar mantarları buzdolabındaki bir kağıt torbaya yerleştirir. Taze mantarların yaklaşık 4-7 gün boyunca iyi kalması muhtemeldir.

Mantarları daha uzun süre dayanmaları için kurutabilirsiniz. Bunu yapmak için, dilimlenmiş mantarları bir fırın tepsisine yerleştirin ve en az bir saat boyunca fırına koyun.

Hemen kullanmayı planladığınız taze mantarları dondurun. Önce 1-3 dakika kaynatın. Sonra iyice boşaltın, hava geçirmez torbalara kapatın ve dondurucuya yerleştirin.

Nasıl hazırlanır?

İstiridye mantarlarını tariflerde kullanmadan önce kirleri temizlemek için nemli bir kağıt havluyla fırçalayın. Bazı insanlar mantarları durular, ancak bu yöntemi seçerseniz, kullanmadan önce tamamen kuruttuğunuzdan emin olun.

İstiridye mantarları yumurta yemekleri, çorbalar, tavada kızartmalar veya güveçlerde mükemmeldir. Mükemmel bir pizza yapılabilir. Birçok kişi, sote mantarların garnitür olarak tadını çıkarır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status