Ter Kokusundan Kurtulmanın Kolay Yolları

Terlemek, vücudun toksinlerden kurtulması yönünden oldukça önemlidir. Ancak bazı kişiler aşırı terleme problemi nedeniyle sosyal hayatta bazı sorunlar yaşayabilirler. Özellikle ter kokusu herkesin korkulu belasıdır. Kişinin özgüvenini düşürür ve daha çekingen, insanların arasına karışıp sosyalleşemeyen bireyler olmalarına yol açabilir. Ter kokusu hem kişiye, hem de çevresine rahatsızlık verir. Bu nedenle de ter kokusunu önleyici kişisel tedbirler almak ve kişisel hijyene dikkat etmek gerekir.

Ayrıca BakınızHiperhidroz (Aşırı Terleme)

Aşırı terledikten sonra ortaya çıkan ter kokusuna çare için çoğu kişi kozmetik ürünler ve deodorantlar kullanmayı tercih ederler. Bu ürünler kısa süreli çözüm sunsa da, bazıları ter kokusu ile birlikte karıştıklarında ortaya çok daha rahatsız edici bir koku çıkabilir. Yine bazı deodorantların içerdikleri kimyasallar da tenimize zarar verebilir. Bunun için önceliğiniz daha doğal yöntemler ile ter kokusundan kurtulmak olmalıdır. Özellikle yaz aylarında birçok insanın şikayetçi olduğu ve çare aradığı ter kokusundan kurtulmanın doğal yolları ve alınması gereken önlemler aşağıda yazımızın devamında mevcuttur.

Ter kokusunu önlemek için ne yapmalı?

Ter kokusunun oluşumunu önlemek amacıyla bitkisel ve doğal yöntemler tercih etmeniz önerilir. Kötü ter kokusunu yok etmeye yardımcı olan doğal yöntemler çeşitli faydalar sunarlar. Örneğin; terlemenin azalmasına, bakterilerin azalarak ter kokusunun önlenmesine ve cildi korumaya fayda sağladıkları bilinmektedir. Vücudumuzun bazı bölgelerindeki mevcut olan ter bezleri tarafından üretilen ter ile beraber, protein ve yağlı mineraller de yayılır. Bunun neticesinde de ortaya kötü bir koku çıkmasına neden olan bakteriler hızlı bir şekilde çoğalmaya başlarlar. Bu bakteriler, ter kokusunun altında yatan nedenlerdir.

Ter kokusundan muzdarip olan kişilere öncelikle duş yaparken vücutlarına duş jeli kullanarak, kese yapmalarını öneriyoruz. Bu sayede vücutları ölü hücrelerden arınır ve cilt rahat nefes alır. Gözeneklere sıkışan kirler ortadan kalkar ve bakterilerin üremesi önlenmiş olur. Aynı zamanda piyasada mevcut olan deodorantlar da kötü kokunun yok olmasında etkilidirler. Fakat bu ürünler koltuk altını tahriş edebilir.

Ter kokusunu önlemek için aşağıdaki yöntemlere başvurabilirsiniz:

  • Karbonat: Ter kokusu şikayeti olan bölgelere karbonat sürmek, buradaki bakterilerin yok olmasına ve ter kokusunun da ortadan kalkmasına fayda sağlayabilir.
  • Elma Sirkesi: Genellikle koltuk altına uygulandığında, bu bölgedeki var olan ve koku yapan bakterilerin çoğalmasını önlediği bilinir.
  • Şalgam Suyu: Şalgamı rendeledikten sonra, elde etmiş odluğunuz suyu koltuk altına sürdüğünüz takdirde, bu doğal yöntemin ter kokusu oluşturan bakterileri tahrip ettiği bilinir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status