Selülit Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Selülit mide ve popo kısmında sıklıkla görülen cildin bozulması(topaklı) görünümüdür. Selülit bulunan kısımlarda kan dolaşımı oldukça yavaş ilerler. Genellikle kız, kadın ve bazı erkeklerde görülmüştür.

Soğuk Lipoliz Jeli ve Selülit

Soğuk Lipoliz istenmeyen yağlardan kurtulmanın en etkili yolu olarak bilinmektedir. Bu yöntem istenmeyen yerlerdeki yağları soğutarak, çöpçü hücreleri tarafından yok edilme işlemidir. 45 Dakika süren bu yöntem uygulandığı bölgeye özel bir başlık kullanılarak tedaviye başlanır. Tedavi uygulanırken hasta herhangi bir acıya maruz kalmadan acı hissetmeden tedavisine devam edilir. Tedavi tek seferde çözüm veremeyeceği için bu tedavi süreci 1 aydan 4 aya kadar devam etmektedir. Tedavi bittikten sonra hasta dilediği gibi normal hayatına devam edebilmektedir.

Soğuk Lipoliz tedavisi:

  • Selülitler
  • Bölgesel Kilolar
  • Vücudun biçimsiz olan bölgeleri tedavi edilir.

Soğuk Lipoliz tedavisi ile birlikte istenmeyen bölgelerde, göbek, basen, kalça gibi Selülit’lerin olduğu bölge sorunsuz bir şekilde tedavi altına alınır. Bu tedavi uygulanmadan önce tedavi uygulanacak bölgelerin temiz olmasına dikkat etmek gerekir. Soğuk Lipoliz cihazın özel kafası ile yapılır.

Cihaz selülitli bölge jel sürülerek tedavi amacı ile kullanılan özel bir ped bölgeye yerleştirilir, ardından vakumlanarak bölge tedavi edilmeye başlanır. Bu tedavide en dikkat edilmesi gereken nokta, tedaviyi uzmanından almanız gerekmektedir. Çünkü bölgeye uygulanacak tedavinin etkili olması için yeteri kadar soğuk olması, tedavi uygulanacak bölgeye göre ayarlanması gerekmektedir.

Soğuk Lipoliz Nasıl Etkisini Gösterir?

Bu tedavi süreci bölgeye uygulanan tedavi ile bölgedeki Selülitler dondurularak işlem gerçekleşir. Donma işlemi gerçekleşirken aynı zamanda bölge ayrışmaya da başlamış olur. Bu tedavinin çözümü kalıcı değildir. Bu nedenle hasta doğru beslenmeli ve metabolizmasının hızlı olması tedavinin sonucunun daha uzun süre devam etmesi anlamına gelir.

Selülit Neden Olur?

Yaş ilerledikçe yağ dokusu zayıflıyor, derinin alt kısmında düzensiz ve çok fazla yağ birikmesinden kaynaklı Selülit meydana geliyor. Yaşın verdiği etki ile cildimiz elastik ve çok ince bir tabaka oluşumuna giriyor. Buda selülit alt yapısını oluşturuyor.

Genetik faktörlerinde Selülit üzerinde etkisi oldukça bilinmekte. Düzensiz beslenme, sağlıksız beslenme, hamilelik, düzensiz kilo alıp verme, ilaçlar, ofis ortamlarında hareketsiz bir şekilde çalışma, vücutta birken toksinler gibi yüzlerce sebebi vardır. Metabolizmamızın hızlı olması ve sağlıklı beslenme ve spor yapmadığımız sürece Selülit İle karşılaşma riskimiz her zaman çok yüksek.

Selülit Tedavisi ve Masajı Nedir?

Selülit Masajı tedavi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak bu işin tecrübeli kişiler tarafından yapılması daha doğru olacaktır. Tecrübesiz kişiler tarafından yapılması Selülit olan bölgenin zarar görmesine ve sizin canınızın yanmasına sebep olacaktır.

Doğru bir Selülit Masajı deri üstünden ve çok hafif bir şekilde yapılması gerekmektedir. İlk etapta ayak bölgesinden başlayarak hafif bir masajla baldır kısımlarına kadar, yumuşak ve can yakmayacak şekilde masaj yapılır. Ayrıca selülit masajı derecesine göre tedavi süreci mevcuttur. Selülitin derecesine göre masaj tedavisi 3 ila 20 seans arasında değişmektedir.

Bu masaj sayesinde Selülitlerinizden %65 e kadar gözle görülür bir değişim ve fark görülmektedir.

Selülit Tedavileri Nelerdir Nasıl Tedavi Uygulanır?

Aşağıda maddeler halinde sıralanmış şekilde selülit tedavi yöntemlerini listeledik, bu tedaviler ülkemizde ve dünyada da sıkça kullanılan ve etkisini kanıtlamış yöntemlerdir.

CoolSculpting İle Selülit Tedavisi:

Selülit olan bölgelerdeki cildin altında bulunan yağ hücrelerin dondurulması ile tedavi biçimidir. Bölge dondurularak yağ hücrelerin parçalanır ve hücreler cilt tarafından emilir. Bu tedavi sürecinin etkisini 2-4 ay arasında görebilirsiniz.

Ultrason İle Selülit Tedavisi:

Ses dalgaları kullanılarak yapılan bu tedavi bölgedeki yağların azaltılması ile oluşan bir tedavi sürecidir. Bir sonuç elde etmek istiyorsanız 2-5 ay tedavi sürecine devam etmenizde fayda var.

Cellfina İle Selülit Tedavisi:

Bu tedavi yöntemi ise iğne kullanılarak cilt altındaki Selülit tabakaların kırılması sağlanır. Çözüm almanız için 3 yıla kadar tedavi süreci devam etmelidir.

Lazer ve Radyofrekans İle Selülit Tedavisi:

Selülit bulunan bölgelere kızılötesi ışıklar gönderilerek yapılan bu tedavide Kızılötesi ışıklar ile doku masajı uygulanır. Işık uygulanan bölgedeki Selülit altında bulunan bantlar kırılır ve iyileşmesi ise 6 ay sonarı görmektedir.

Vakum Terapi İle Selülit Tedavi:

Bu tedavi yönteminde cihazda bulunan küçük bıçaklar sayesinde selülit bulunan bölgenin alt kısmı kesilerek bölge parçalanır. Bu parçalanma sayesinde bölgede gözle görülür bir etki istiyorsanız 3 yıla kadar bu tedaviyi uygulamanız gerekmektedir.

Karboksiterapi İle Selülit Tedavisi:

Selülit bulunan cildin alt kısmına karbondioksit eklenerek tedavi uygulanır. Bu tedavi süreci ise 10 seansa kadar devam etmeniz durumunda gözle görülür farkları görebileceksiniz.

Endormoloji İle Selülit Tedavisi:

Vakum uygulamasına benzeyen bu tedavi süreci ise Selülit olan bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Bu masajlar uzman kişiler tarafından yapılmaktadır.

Mezoterapi İle Tedavi:

En sık kullanılan tedavi yöntemi olmasının yanı sıra etkinin en fazla hissedildiği tedavi türüdür. Selülit bulunan bölgedeki cildin alt kısmına mezoderm tabakasına iğnenin uç kısımları ile minik miktarda Enjeksiyon uygulanma tedavisidir. Bu tedavi süresi 40 dakika sürmekte ve en az 5 gün arayla gidilmesi tavsiye edilmektedir. En etkili sonucu almak istiyorsanız 10 seans gitmenizde tavsiye edilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status