Testosteron Hormonu Arttırıcı 6 Doğal Yöntem

Testosteron hormonu, bilindiği gibi erkek cinsiyet hormonu olarak da adlandırılır ve bu hormonun erkek vücudunda çeşitli önemli görevleri vardır. Bir erkeğin vücudunda testosteron hormonun dengeli seviyede olması, az olmaması önemlidir. Yoksa bazı yan etkiler gözlemlenir.

Erkeklerde testosteron hormonunun görevleri arasında şunları sayabiliriz. Bu hormon enerji, libido, bağışıklık sistemi ve erkek sağlığı ile yakından ilgilidir. Bu nedenle de erkeklerin bir kısmı testosteron yükseltme yöntemleri hakkında bilgi edinmek ve doğal yöntemler ile etkili bir şekilde bu hormon seviyelerini vücutlarında arttırmak isterler.

Özellikle spor salonuna düzenli olarak giden ve vücut geliştirme ile uğraşan erkeklerin önem verdikleri konulardan biri, testosteron düzeylerinin artmasıdır. Bazı kas geliştiren erkeklerde bu hormonu arttırıcı yöntemlere ihtiyaç duyulabilir. Bunun ana sebepleri ise, bu hormonun kulaktan kulağa dolaşan kas arttırma gücüdür. Durum böyle olunca da daha sağlıklı yöntemler ile testosteron hormonunu yükseltmek hedeflenir.  Bunun yanı sıra, erkeklerde testosteron hormonun artmasının uyku, ruh hali, libido, enerji, genel sağlık ve yaşam kalitesini arttırdığı bilinir. Şimdi tüm bu avantajlar sıralanınca ve bu hormonun sağladığı faydalar öğrenilince, bir de vücut geliştiriyorsanız, sizler de testosteron hormonunuzu arttırıcı yöntemlerden faydalanmak isteyebilirsiniz.

Testosteron hormonunun erkek vücuduna sağladığı faydalar arasında vücut yağı yakımında önemli rol oynamasıdır. Bu sayede vücut geliştirenler yağ yakımı hızının artması ile birlikte daha fazla kas inşa edebilirler.

Bilindiği gibi erkeklerde testosteron seviyeleri 30 yaşından sonra azalmaya başlar ve bununla doğru orantılı olarak da kişide fiziksel performans azalır. Bu cinsel yaşamı da olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca Bakınız: Afrodizyak Etkili Gıdalar

Aşağıda testosteron seviyesini yükselten 6 etkili ve kolay ipucu yer almaktadır:

  1. Genellikle kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol gibi rahatsızlıklar vücuttaki fazla yağ dokusu ile bağdaştırılır. Bu nedenle erkeklerde testosteron oranı yükseltebilmek amacıyla tekli doymamış ve doymuş yağlar kullanılabilir. Yağ oranı düşük olan beslenme programları da testosteron azalttığı için, sağlıklı yağlar yeterli miktarda alınmalıdır.
  2. Beslenmenizde kolesterol oranınızı arttıran yiyeceklerden mutlaka uzak durmalı ya da çok az miktarda tüketmelisiniz. Unutmayın ki, vücuttaki testosteron çoğunluğu proteinlere bağlıdır. Özellikle HDL kolesterol seviyeleri ve serbest testosteron arasında güçlü bir bağ olduğu bilinir. Tavsiyeler arasında karides, kalamar, ıstakoz ve kırmızı et, yumurta sarısı ve deniz mahsulleri vardır.
  3. Çinko, testosteron üretiminde önemli bir rol oynayan temel bir mineral olarak bilinir. Bu nedenle çinko alımına da dikkat etmek gerekir. Örneğin; kabak çekirdeği çinko bakımından zengindir.
  4. D vitamini takviyesi ve testosteron seviyeleri arasında da önemli bir bağ olduğu sonucuna varılmıştır. Doktorunuza danışarak bu takviyeler sizin için uygunsa ve riskli değilse kullanabilirsiniz.
  5. Doğru beslenme, özellikle erkekler için testosteron düzeyleri üzerinde büyük bir öneme sahiptir. Eğer vücudunuzdaki kas oranını arttırmak istiyorsanız, bildiğiniz gibi vücudunuz tarafından daha fazla testosteron hormonu salgılanması gerekmektedir. Spor salonunda düzenli bir spor programı yanında, doğru bir beslenme programı yapmalı ve bunlara uymalısınız. Programınızı uzman kişilere hazırlatmanızı öneriyoruz. Örneğin, gittiğiniz spor salonunda yardım alabilirsiniz.
  6. Spor salonunda yapılan egzersiz programı süresinin uzun olmaması da önemlidir. Eğer yapılan egzersiz ve vücut çalışma 1 saati geçerse, bu durum da vücudunuzdaki testosteron hormonu düzeylerini azaltabilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status