Yemek Borusu Ne İşe Yarar?

Yiyecekler boğazdan 25 cm uzunluğunda kaslı, içi boş bir tüp olan yemek borusuna iner. Yemek borusunun üst ucunda daire şeklinde kaslı bir doku bölgesi bulunur, buna üst ucunda daire şeklinde kaslı bir doku bölgesi bulunur, buna üst özofagus sfinkteri (yemek borusu büzülen kası) denir.

Yediklerimizi yuttuğumuz zaman sfinkter kası büzülerek boğazımızdaki havanın yemek borusuna girmesini önler. Epiglot (Küçük Dil) adlı bir yapı soluk borusunun aşağıya itilir.

Yemek Borusu Nedir?

Yemek borusu diyaframdaki (Göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran ince bir kas) bir açıklıktan mideye kadar iner. Yemek borusunun alt ucunda alt yemek borusu kası adı verilen halka şeklinde bir kas bulunur. Yiyecek yaklaşınca alt yemek borusu kası gevşeyerek yiyeceğin mideye geçişine izin verir.

Ardından yine büzülerek reflüyü (mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması) önler.

Yemek borusunun mukoza adı verilen ince bir koruyucu iç astarı vardır.

Sağlıklı bir yemek borusunda mukoza pürüzsüz ve pembe renkli olur. Yemek borusunun mideyle buluştuğu yere gastroözofageal (mide-yemek borusu) bağlantısı denir: Burada Z Çizgisi denilen düzensiz bir beyaz hat vardır ve hekiminiz bu çizgiyi endeskopla görebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status