Yumurtalık Kanserinde Likit Biyopsi

Yapılan bir bilimsel çalışmada, dolaşımdaki tümör DNA’larının (ctDNA) seviyelerini ölçen bir “likit biyopsi“, bu kez yumurtalık kanseri olan hastalarda incelenerek, kanser hastalarının izlenmesi için yararlı olabileceği bildirildi.

Yakın tarihli bir kanser araştırması toplantısında, uzmanlar likit biyopsilerin “gelecek” olduğunu öngörüyorlardı. Jean-Charles Soria, likit biyopsilerin hasta yönetimi ve klinik uygulama için “angajman kurallarını tamamen değiştireceğini” söyledi.

Dr. Soria şöyle devam etti: “Gerçekten düşünüyorum ve bahse girmeye hazırım. Bunun önümüzdeki 5 yıl için kanser klinik denemeleri ve kanser günlük yönetimini nasıl etkileyeceği açısından onkolojide gerçekleşecek en dönüştürücü şey olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Araştırmacılar, ctDNA test sonuçlarının yumurtalık kanseri boyutuyla korele olduğunu ve tedaviye yanıt veya hastalığın ilerleme zamanının öngörüldüğünü buldu.

Ayrıca Bakınız: Yumurtalık Kanseri Tedavisi

“Bu bulgular, plazmada DNA test etme kolaylığı ve ctDNA testinin düşük maliyet ve hızı sayesinde klinik yarar için güçlü bir potansiyele sahip” sözleri yer aldı. Yine, “Yanıt hakkında çok erken bilgiye sahip olmak, hastaları ve hekimleri alternatif tedavi seçeneklerini test etme ve biyolojik işaretleri hedefe yönelik tedaviye bağlayan denemelerde yüksek yarar sağlayabilir.” görüşleri paylaşıldı.

Kaynaklar:

http://www.medscape.com/viewarticle/873739

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status