Yumurtalık Kanseri Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Kadınların rahminin her iki yanında bir tane olmak üzere iki tane yumurtalık vardır. Yumurtalık kanseri tanı testleri yapıldıktan sonra, kanserin varlığı doğrulanmışsa; bu test sonuçları ve diğer faktörler neticesinde tedavi planı oluşturulur.

Yumurtalık kanseri tedavisi için genellikle ameliyat ve kemoterapinin birlikte kullanımına başvurulur. Bu kanser türü için yaygın olarak kullanılan iki tedavi seçeneği, aşağıda açıklamaları ile birlikte yer almaktadır.

a) Ameliyat:

Cerrahi prosedür genellikle yumurtalık kanserinin sıklıkla yayıldığı omentum dokusu, rahim ve yakındaki lenf nodları, fallop tüpleri ve her iki yumurtalığın çıkarılmasını içerir. Ayrıca karında var olan kanser mümkün olduğunca fazla oranda çıkarılacaktır.

Eğer yumurtalık kanseri erken evrede teşhis edilmişse, daha az kapsamlı bir yumurtalık kanseri ameliyatı yapılabilir. Yumurtalık kanseri evre 1 tanısı konulan kadınlar için ameliyat, yumurtalık ve fallop tüplerinin çıkarılmasını içerir. Bu cerrahi prosedür, doğurganlık yeteneğini koruyabilir.

Ayrıca Bakınız: Yumurtalık Kanseri Nedenleri

b) Kemoterapi

Ameliyat sonrasında, kalan kanser hücrelerinin yok edilmesi amacıyla büyük olasılıkla kemoterapi alınmasına gerek duyulur. Kemoterapi ilaçları doğrudan karın boşluğuna, damar içine veya her iki şekilde enjekte edilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status