Kanser Teşhisinde Kan Testi Yarışı

Kanseri teşhis etmek için yapılan ilk kan testi ‘bir yılda hazır olabilir’

Kaliforniyalı araştırmacılar buluşun zirve noktasında olduğunu iddia ediyorlar, ancak kanser uzmanları, böyle kan testlerinin ‘muazzam bir potansiyel’ gösterdiğini söylese de, kısa sürede hazır olup olmamaları konusunda kuşku duyuyorlar.

Bir araştırmacı, bilim insanlarının kanseri teşhis edebilecek dünyanın ilk kan testlerini geliştirmek için yarıştığını ve prototip testlerinin bir yılda hazır olabileceğini iddia etti.

Jasmine Zhou ve Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) ekibi, kan örneklerinde tümör DNA’sını saptamak ve vücutta nereden geldiğini belirlemek için genetik verileri kullanan bir bilgisayar programı geliştirdi.

Bilim adamlarının “KanserLocator” olarak adlandırdığı program, kanda dolaşan tümör DNA’sının miktarını ölçerek çalışıyor.

“Bu DNA bulunduktan sonra, yüzlerce kişiden alınan bir genetik bilgi veritabanıyla karşılaştırılarak, tümörün bulunduğu bölgenin belirlenecek” Prof. Zhou’yu belirtti.

Profesör, “Umarım [tanı testi] bir yıl içinde hazır olacaktır. Eğitim verileri, test ve makine öğrenmeye bağlı” dedi. “Genişletilmiş eğitim ve test verileri ile çok daha yüksek bir performans elde etmek için eminiz.” sözlerine ekledi.

Genome Biology dergisinde yayınlanan yeni bilimsel çalışma göğüs, karaciğer ve akciğer olmak üzere üç kanser türü üzerinde odaklandı ve olguların yüzde 80’inde erken evre kanseri tespit edebildi.

Profesör Zhou, bir sonraki adımın daha sonra klinik ortamda denenebilecek kan testlerinin doğruluğunu iyileştirmek için katı doku örnekleri toplamak olduğunu söyledi.

Dünya Kanser Araştırmaları Birliği’nden Lara Bennett, kan testi yöntemleri araştırılmaya devam ederken “kanser teşhisi konusunda gelecekte önemli bir yere sahip olacaklarına” inandığını söyledi.

“İnvaziv olmayan büyük bir şey” diyen, kanseri erkenden tespit etmeyi başarırsa hayat kurtarabileceğini de sözlerine ekledi. “Çok heyecanlıyız, ancak kan örnekleri sınırlı olduğundan henüz hazır değil ve yalnızca üç kanser çeşidi ile yaptık”.

Bu arada, Kaliforniya Üniversitesi, San Diego (UCSD) ‘nde Kun Zhang önderliğindeki bir başka Kaliforniyalı araştırma ekibi, farklı teknolojilere dayanan benzer bir kan testi geliştiriyor ve aynı zamanda birkaç yıl içinde hazır olabileceklerini söylüyorlar.

Dr Zhang, 2014 yılında kendi yöntemleriyle ilgili patentler verdiğini ve “önümüzdeki iki ila üç yıl içinde ürün geliştirme ve klinik doğrulamayı tamamlamayı” umduğunu söyledi.

Ekibinin araştırmasının Profesör Zhou’yla benzerlik kazandığını, ancak “her bir yaklaşımın nasıl işlediği konusunda birçok teknik farklılık” ve “büyük tıbbi zorluklar tek başına çalışan bir ekiple çözülmedi” dedi.

UCLA grubunun çalışmaları, hatayı yüzde 60’tan yüzde 26,5’e düşüren bir bilgisayar programı. Daha önce diğer gruplar tarafından yayınlanan kanser verileri üzerine gösterdiler.

Aksine, yeni bir teorik çerçevesi geliştirildi, 100’den fazla hastadan ve sağlıklı insanlardan kendi verilerini ürettiler ve kanseri bir organda saptama doğruluğunun yüzde 90 civarında olduğu açıklandı.

Ancak Cambridge Üniversitesi’nde kanser epidemiyolojisi profesörü olan Paul Pharoah, verdiği demeçte, böyle kan testleri “çok büyük bir potansiyel” gösterdi. Ancak kısa sürede hazır olmaları konusunda şüpheli olduğunu belirtti.

“Eğer bu testi tarama testi olarak kullanacaksanız – yani sağlıklı insanlarda kanseri saptamak için – bunun tarama testi olarak değerlendirilmesi gerekecektir. Herhangi bir tarama modalitesiyle ilgili herhangi bir çalışma yapmak yıllar alır” dedi.

Örneğin, semptomlar gelişmeden önce pankreas kanseri erken tespit edebileceğinizi göstermek için yüz binlerce kişinin yıllarca araştırma yapılacağını söyledi.

Profesör Zhou ekibi yeni bilgisayar programını, 29 karaciğer kanseri hastasından, 12 akciğer kanseri hastasından ve 5 meme kanseri hastasından alınan kan örneklerini incelemek için kullandı.

Testlere daha geniş bir kanser türünü eklemeyi umduğunu belirtti; ancak dolaşım sistemindeki konumu nedeniyle bazı kanser çeşitleri kanda daha kolay fark edilebildiği bildirildi.

Profesör Zhou “Karaciğer ve akciğer kanseri için tümör DNA’sının göğüsten daha çok DNA’yı yakalaması daha kolay, çünkü dolaşımı iyi değil” dedi.

Şimdilik bilimsel araştırmalar devam ediyor. Swansea Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, semptomlar fark edilmeden önce kanseri tespit edebilecek bir kan testi üzerinde çalışıyorlar.

Ve Indiana, Amerika’daki Purdue Üniversitesi’nden bir ekip, kanserin varlığını gösterebilecek kandaki proteinleri belirlemek için büyük bir gelişme yakaladıklarını açıkladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status