Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Bayanlar bazı dönemlerde ağır adet sancısı ve diğer rahatsız edici semptomlar yaşayabilirler. Regl döneminde, özellikle ilk gün ortaya çıkan bu sancılar, gündelik hayatımızı da olumsuz etkiler ve hatta bazen evden çıkamayacak kadar kendimizi halsiz ve rahatsız hissedebiliriz.

Yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre alınan istatistiklerde, her 10 kadından 6’sının adet günlerini sancılı geçirdiği sonucuna varılmıştır. Özellikle regl kanamasının başladığı ilk gün ve ikinci gün bu ağrı ve sancılar dayanılmaz hale gelebilir. Kasık ve bel bölgesinde ciddi ağrı olabilir.

Adet gören her yaştan bayanda görülen adet sancısı şikayeti, bazı şeylerden kaçınarak ve bazı yöntemler ile önlenebilir ya da hafifletilebilir. Örneğin kafein alımından kaçınılması gerekir. Eğer siz de adet dönemini sancılı geçiriyorsanız, adet sancısına iyi gelen bazı yöntemleri aşağıda sizler ile paylaştık.

Adet Sancısı İçin Ne Yapmalı?

  1. Regl döneminde beslenmenize dikkat etmelisiniz. Özellikle çay ve kahve gibi kafein içeren içecekleri tüketmemeye gayret edin. Kafein içeren içeceklerin adet sancısını arttırdığı bilinir. Bunun yerine adet döneminde sağlıklı içecekler tüketebilirsiniz. Örneğin; taze sıkılmış meyve suları ya da yatıştırıcı bitki çayları içebilirsiniz.
  2. Adet sancılarını azaltmanın bir diğer yolu ise karın alt kısmına ve kasık bölgesine, yanı sancı olan kısma sıcak havlu koyup, dinlenmektir. İstirahat ederek, sancıları hafifletebilirsiniz. Çok sancınız varsa, dinlenmeniz çok önemlidir. Ağır eşya kaldırmaktan bilhassa kaçının.
  3. Regl sancılarının hafifletmek için sakinleştirici bitki çaylarının şifa verici özelliklerinden da yararlanabilirsiniz. Adeta sancısına iyi geldiği bilinen bitki çaylarına aslanpençesi, civanperçemi, adaçayı örnek verilebilir. Bu doğal bitki çayları hazırladıktan sonra, ılık bir şekilde içebilirsiniz. Yine bir diğer adet sancısı azaltıcı bitki çayı da rezenedir. Bunun yanı sıra papatya çayının da iyi geldiği bilinir.
  4. Eğer adet sancılarınız daha da şiddetleniyorsa ve dayanamayacak bir hal aldıysa, ılık bir duş almak sizi rahatlatabilir.
  5. Bir diğer öneri de ağrı ve sancının olduğu kasık bölgesine nazikçe masaj yapmaktır.
  6. Ağır yemekler yerine daha hafif yemekleri öğünlerinizde tüketin. Karnınıza çok şişkinlik yapacak büyük öğünlerden kaçının.
  7. Adet olduktan sonra beslenmenize daha da dikkat etmelisiniz. Sağlıklı ve doğal gıdalar ile dengeli bir şekilde beslenin. Özellikle içeriğinde E ve B vitamini olan yiyeceklerin alımını arttırabilirsiniz.
  8. Adet sancılarına iyi gelen meyvelere çoğunlukla kırmızı renkli orman meyveleri önerilir. Bu meyvelere çilek, ahududu, dut ve yaban mersinini örnek verebiliriz. Bu orman meyveleri ile salata ya da çay yaparak da tüketebilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status