Fındığın Bilmeniz Gereken 5 Faydası ve Zararları Nelerdir?

Genel olarak fındığın belirli sağlık yararlarına bağlayan bazı çalışmalar yapılmıştır.

Ayrıca Bakınız: Fındık Besin Değerleri

Fındık Yemenin Yararları

Sağlıklı Kilo Bakımına Yardımcı Olur!

Fındık iyi beslenmeye ve sağlıklı bir kilo vermeye çalışıyorsanız çeşitli faydalar sağlar. Fındık, tokluğu arttırmaya yardımcı olmak için diyet dostu lif ve protein sağlar.

Cips veya simit gibi diğer nişastalı atıştırmalıklar yerine fındık yemek sağlıklı kiloyu korumanıza yardımcı olabilir. Aslında, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 çalışması, düzenli olarak fındık tüketiminin (yaklaşık bir avuç) obezitenin ve tip 2 diyabetin önlenmesi için sağlıklı bir diyetin bir bileşeni olarak dahil edilebileceğini gösterdi.

Antioksidan Koruması Sağlar!

Fındıklarda önemli miktarda manganez de önemli sağlık yararları sağlar. Manganez, karbonhidratların, amino asitlerin ve kolesterolün metabolizması için enzim aktivasyonunda önemli bir rol oynar.

Mineral ayrıca antioksidan fonksiyonlara sahiptir, yara iyileşmesi, cinsel hormonu üretimi ve kemik gelişimi için önemlidir.

Daha İyi Kalp Sağlığını Destekler!

Kuruyemişler yüksek yağlı bir besindir, ancak sağlıklı çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ yani ılımlı olarak tüketildiğinde kalp sağlığını artırmaya yardımcı olan yağlar sağlar.

Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi’nde yayınlanan büyük bir çalışma, fındık dahil bazı kuruyemiş türlerinin daha yüksek tüketiminin toplam kardiyovasküler hastalık ve koroner kalp hastalığı ile ters ilişkili olduğunu düşündürdü.

Kolesterolü Düşürür!

Nutrients dergisinde yayınlanan bir çalışmada, fındık açısından zengin bir diyetin, HDL kolesterol, trigliseritler ve vücut kitle indeksi (BMI) ile sabit seviyelerde LDL ve toplam kolesterolde bir azalma ile ilişkili olduğu bulundu.

Yayınlanan bir başka çalışmada, fındık tüketiminin hiperlipidemili çocukların ve ergenlerin kolesterol düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisi olabileceği bulunmuştur.

Belleğin Korunmasına Yardımcı Olabilir!

Son olarak, araştırmacılara göre, fındık geleneksel İran tıbbında hafıza bozukluğu için kullanılmıştır. Bir dergide yayınlanan bir araştırma, diyet takviyesi olarak kullanılan fındıkların yaşlanmayı iyileştirebileceğini ve Alzheimer hastalığının tedavisinde yardımcı olabileceğini buldu.

Alerjiler

Herhangi bir ağaç kuruyemişine alerjiniz varsa, sizin için güvenli olduklarını bilinceye kadar fındıklardan kaçınmalısınız. Bir tür ağaç somununa alerjisi olması ve başkalarına tepki vermesi mümkündür.

Alerjisi olanlarda, fındık veya diğer ağaç kuruyemişlerine karşı reaksiyonlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve hayatı tehdit eden anafilaksiyi içerebilir. Bu nedenle kuruluş, alerjisi bilinen kişilerin her zaman epinefrin taşımasını önerir.

Fındık veya diğer ağaç fındıklarına alerjiniz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bir sağlık uzmanının tavsiyesine başvurun.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status