Hurmanın En Önemli 5 Faydası ve Zararları Nelerdir?

Hurmada bulunan mikrobesinler ve bitki bileşikleri, umut verici birçok sağlık yararı ile ilişkilidir.

Ayrıca Bakınız: Hurma Besin Değerleri

Hurma Yemenin Yararları

Kansere Karşı Korur!

Hurma, kanserin önlenmesi ile ilişkili antioksidan ve antienflamatuar özellikler içerir. Hurma özü üzerine, araştırmacılar etkileyici serbest radikal süpürme kabiliyeti ve antitümöral aktivite buldular.

Kalp Sağlığını Destekler!

Hurma, kardiyovasküler sistem için gerekli bir elektrolit olan potasyum sağlar. Potasyumun yüksek tansiyonu düşürmede iyi bilinen etkileri vardır.

Hurma ayrıca sodyumda çok düşüktür ve biraz lif sağlar. Bu faktörlerin üçü de kalp sağlığı için hurma tüketimini destekler.

Güçlü Kemikler!

Hurmadaki magnezyum kemik oluşumu ile ilişkilidir. Magnezyum eksikliği daha yüksek bir osteoporoz riski ile ilişkilidir. Toksisite riskini azalttığı için takviye yerine gıda kaynaklarından magnezyum elde edilmesi tercih edilir. Ayrıca, hurmadan gelen demir, sağlıklı kemik iliği mağazalarının tedarik edilmesine yardımcı olur.

Menopoz Belirtilerini Azaltabilir!

Soya ürünleriyle yaygın olarak ilişkili izoflavonlar, menopozun hoş olmayan semptomlarını azaltmaya yardımcı olan bir fitoöstrojendir. Meyveye gelince, hurmalar en yüksek izoflavon konsantrasyonuna sahiptir.

Bu nedenle, menopoz semptomlarından doğal rahatlama sağlama yetenekleri için hurmalar araştırılmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Menopoz Öncesi ve Sonrası Belirtileri

Kan Şekerinin Stabilize Edilmesine Yardımcı Olur!

Küçük bir miktar hurma ile uzun bir yol kat edebilir. Şuruplar ve rafine şekerler gibi konsantre tatlandırıcılar yerine kullanıldığında hurmalar, kan şekeri seviyelerinde önemli artışlar yaratmadan tatlılık kazandırır.

Hurma ayrıca düşük kan şekeri bölümleri için yararlı olabilecek kullanışlı, taşınabilir bir atıştırmalıktır.

Alerjiler

Hurmayla alakalı alerjik reaksiyonlar tipik değildir ve genellikle ağızda ve çevresinde kaşıntı ve iltihap ile sınırlıdır. Küf veya sülfitler (bir koruyucu olarak hurma gibi kurutulmuş meyvelere eklenir) genellikle hurma alerjilerinin semptomlarından sorumludur. Semptomlar genellikle astım hastalarına benzemektedir ve hafif hırıltılı solunumdan, acil tıbbi müdahale gerektiren hayatı tehdit eden anafilaktik reaksiyona kadar değişebilir.

Meyve alerjisi olan birçok insan lateks veya polenlere duyarlıdır. Hurmaya alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, yemekten kaçının ve sorunun kaynağını belirlemek için doktorunuzla konuşun.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status