Ağır Ve Yoğun Adet Kanaması (Menoraji) Ne Yapmalı?

Hepimizin zaman zaman bizim için “normal” den daha hafif veya ağır olan dönemleri olabilir, ancak gerçekten ağır bir adet dönemimiz olup olmadığını görmek için diğer kadınlarla nasıl karşılaştıracağımızı bilmemiz gerekir.

Ağır Adet Kanaması Derken Ne Demek İstiyoruz?

Ağır adet dönemi için doğru tıbbi terim Menoraji‘dir. Doktorlar, ağır regl kanaması dönemi, her dönemde yaklaşık 80 mililitre kan kaybetmek olarak tanımlar. ‘Normal’ bir regl dönemi, yaklaşık 30-40 mililitre kan kaybı olarak kabul edilir. Tamponlar veya pedler yerine adet döneminizi bir döngü için toplamak için bir adet kabı kullanıp ardından ölçmek çok kısaysa, kan kaybınızı nasıl ölçersiniz?

Miktarın Değerlendirilmesi:

Her şeyden önce, adetiniz boyunca kullandığınız hem tampon hem de ped olmak üzere ürün sayısını sayın. Normalde kullanılmıi 1 “normal” ürün yaklaşık 5 ml kandır ve “süper” veya maksimum boyut bunun yaklaşık iki katıdır. Ardından tamponunuzu veya pedinizi ne sıklıkla değiştirmeniz gerektiğine bakın. Her saat değiştirmeniz gerekiyorsa veya aynı anda hem tampon hem de ped kullanmanız gerekiyorsa veya birkaç saatten fazla “su baskını” yaşıyorsanız, muhtemelen ağır adetleriniz vardır.

Başka bir işaret, tuvalete gittiğinizde ağır pıhtılar görmek veya bir haftadan uzun süren adet dönemleri yaşamaktır. Aşırı kan kaybına bağlı olabilen aneminin bir semptomu olduğu için yorgun ve uyuşuk hissetmek de bir işaret olabilir.

Adet döneminizin ağır olduğunu düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Doktora gitmek:

Doktorun ne hakkında konuştuğunuzu görmesi ve nedenini bulabilmesi için tam olarak kaç ürün kullanmanız gerektiği, kaç gün işten veya okuldan ayrılmanız gerektiğine dair birkaç döngü için kayıt tutmak iyi bir fikirdir. .

Yaşa bağlı, hormon dengesizliği, RİA (rahim içi doğum kontrol cihazı), alabileceğiniz diğer ilaçların bir yan etkisi, miyomlar veya ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Aşırı kan kaybıyla ilgili sorunlardan biri demir eksikliği olduğundan, doktor muhtemelen hormon ve demir seviyenizi kontrol etmek için bir kan testi yapacaktır. Aneminiz varsa, doktor size demir tabletleri yazacaktır. Doktor ayrıca içeride neler olup bittiğini kontrol etmek için muhtemelen size bir pelvik muayene ve / veya ultra ses taraması yapacak, bu nedenle randevu için yeterince zaman ayırdığınızdan emin olun.

Kayıtlarınızı yanınıza almanın yanı sıra, doktora sormak istediğiniz soruların bir listesini yazın. böylece hayati bir şeyi unutmazsınız ve neden cevapları da yazmayasınız ki, daha sonra kendi başınıza bakabilirsiniz. boş zaman ve gerekirse ikinci bir görüş alın.

Çok sayıda tedavi mevcut olduğundan ağır adet dönemlerinde acı çekmenize gerek yoktur. İhtiyacımız olan yardımı almak için doktora gitmemiz gerekiyor.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status