Akut Karaciğer Yetmezliği Teşhisi ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

Akut Karaciğer Yetmezliği Tanısı Nasıl Yapılır?

Akut karaciğer yetmezliği teşhisi için kullanılan testler ve prosedürler şunlardır:

  • Kan testleri: Karaciğerinizin ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için yapılan kan testleri kanınızın pıhtılaşmasının ne kadar sürdüğünü ölçen protrombin zaman testi (PT) içerebilir. Akut karaciğer yetmezliği olan kişilerde kan gerektiği kadar çabuk pıhtılaşmaz.
  • Görüntüleme testleri: Doktorunuz karaciğer değerlendirmesi için ultrason gibi görüntüleme testleri önerebilir. Görüntüleme testleri karaciğer hasarını gösterebilir ve karaciğer sorunlarınızın nedeninin belirlemesine yardımcı olabilir.
  • Karaciğer dokusunun incelenmesi: Doktorunuz karaciğer biyopsisi (karaciğer dokusundan küçük bir parça örnek alınarak incelenmesi) prosedürünü önerebilir. Karaciğer dokusu testleri, doktorunuzun karaciğer yetmezliği nedenlerini anlamasına yardımcı olabilir.

Akut karaciğer yetmezliği olan kişilerde biyopsi esnasında kanama riski vardır. Bu nedenle doktorunuz transjuguler karaciğer biyopsisi gerçekleştirebilir. Bu prosedürde boynun sağ tarafından küçük bir kesi ile boyun toplardamarından kalp aracılığıyla karaciğer toplardamarına kateter yerleştirilir. Daha sonrasında bu kateter yoluyla bir iğne eklenerek karaciğer doku örneği alınır.

Ayrıca Bakınız: Akut Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Akut Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Akut karaciğer yetmezliği olan kişiler genellikle bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde, mümkünse ve gerekirse karaciğer nakli gerçekleştirebilen bir tesiste tedavi edilirler. Doktorunuz karaciğer hasarının kendisini tedavi etmeyi deneyebilir. Ancak birçok durumda, tedavi planı komplikasyonların kontrol altına alınması ve karaciğerin iyileşmesi için zaman tanımayı içerir.

Akut Karaciğer Yetmezliği Tedavi Seçenekleri:

Akut karaciğer yetmezliği tanısı konulan hastalarda tedavi yöntemleri aşağıdakileri içerebilir:

Zehirlenme karşıtı ilaçlar: Aşırı doz asetaminofen ya da mantar zehirlenmesi nedeniyle ortaya çıkan akut karaciğer yetmezliğinde, toksin etkilerini tersine çevirebilen ve karaciğer hasarını azaltabilen ilaçlar ile tedavi gerçekleştirilir.

Karaciğer nakli: Akut karaciğer yetmezliği tersine çevrilemezse, tek tedavi seçeneği karaciğer nakli olabilir. Karaciğer nakli sırasında, cerrah hasarlı karaciğeri çıkarır ve donörden sağlıklı bir karaciğer ile değiştirir.

Ayrıca Bakınız: Akut Karaciğer Yetmezliği Nedenleri

Komplikasyonlar İçin Tedavi Seçenekleri: 

Doktorunuz karşılaştığınız belirtileri kontrol altına almaya ve akut karaciğer yetmezliğinde kaynaklanan komplikasyonları önlemeye çalışacaktır. Bu bakım planı aşağıdakileri içerebilir:

Beyinde aşırı sıvıdan kaynaklanan basıncı azaltma: Akut karaciğer yetmezliğinden kaynaklanan serebral ödem beyninizdeki baskıyı artırabilir. İlaçlar, beyinde sıvı birikimini azaltmaya yardımcı olabilir.

Enfeksiyon taraması: Tıbbi ekip, enfeksiyon için periyodik olarak test edilecek kan ve idrar numunesi alacaktır. Eğer bir enfeksiyondan şüphelenilirse, ilaç tedavisi uygulanır.

Şiddetli kanamayı önleme: Kanama riskinin azaltılması için ilaç tedavisi verilebilir. Hasta çok kan kaybederse, kan kaybı kaynağını bulmak için testler yapılabilir ve kan nakli gerekebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status