Islak Saç Sinüzit Yapar Mı?

Sık sık tekrarlayan şiddetli baş ağrıları, uzun süre devam eden burun tıkanıklıkları sinüzit belirtisi olarak kabul edilebilmektedir. Dünya genelinde sık rastlanan bir sağlık sorunu olarak bilinen sinüzit her yaştan kişide görülebilmektedir. Sinüzit yaygın görülse de sinüzit ataklarının görülme şekli ve şiddeti kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Burun bölgesinde yer alan sinüs boşluklarının iltihaplanmasına verilen ad olan sinüzitin ortaya çıkma nedenleri arasında birçok farklı sebep yer almaktadır. Kişilerin kendine özgü belirtiler gösteren bu hastalığın oluşma sebepleri de değişkenlik gösterebilmektedir. Soğuk hava ve ıslak saç sinüzit nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan ortak nedenlerdendir.

Islak Saçla Uyumak Sinüzit Nedeni

Yaz aylarında sıcak havaların etkisi ile birlikte saçların ıslatılması, duş alınıp ıslak saçla uyunması sıklıkla yapılmaktadır. Bu durum, birçok kişiyi rahatsız etmese de ilerleyen dönemlerde sinüzit nedeni olabilmektedir.

Kulak, burun, boğaz uzmanları ıslak saçla soğuk havalarda dışarı çıkmak konusunda sinüzit yatkınlığı olan kişileri uyarmaktadır. Aynı zamanda ıslak saçla uyumak sinüzit nedeni olarak kabul edilmektedir. Sadece soğuk havalarda değil, yaz aylarında da ıslak saç konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

Islak saç baş bölgesinde yer alan sinüs boşluklarının daha çabuk iltihaplanmasına neden olmaktadır. Baş bölgesi sinüzit hastaları için önemlidir. Soğuktan korunmadığı taktirde hızlı bir şekilde sinüzit atakları meydana gelebilmektedir. Sadece soğuk hava ve klima gibi etkenlerden korunmak yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda ıslak saç sinüzit nedeni olabilmektedir. Jöle gibi başın soğuk kalmasını etkileyen maddeler de sinüzit ataklarını tetiklemektedir.

Sinüzitten Korunmak İçin Tavsiyeler

Halk arasında sinüzitin herkeste olduğu var sayılarak bu hastalıktan korunmanın mümkün olmadığı düşünülmektedir. Fakat alınacak basit önlemler, sinüzitten korunmaya yardımcı olacaktır. Sinüzitten korunmak için baş bölgesinin sıcak tutulması ilk kuraldır. Uzmanlar, sinüzite yakalanmamak için saçlar yıkandıktan sonra tamamen kurumadıkça yatılmaması gerektiğini vurgulamaktadır.

Hafif nemli saçlar dahi sinüzit belirtilerinin yaşanmasına yol açabilmektedir. Saç diplerinin özellikle iyi kurutulması ve ıslak saçla soğuk havaya maruz kalınmaması sinüzitten korunmak için önemli unsurlar olarak bilinmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status