Akciğer Kanseri Nedir? Türleri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Nedir? 

Akciğer kanseri; akciğerlerde başlayan en yaygın ve ciddi kanser türlerinden biridir. Akciğerler, diyaframın üstünde ve göğüs kafesi altında bulunan, süngerimsi dokudan oluşan iki büyük organdır. Nefes alırken, ciğerler oksijeni emer ve vücut genelinde pompalanan kan dolaşımına gönderilir. Nefes alıp verirken, akciğerler bir atık gaz olan karbondioksiti kan dolaşımından uzaklaştırırlar. Akciğer kanseri bu hayati süreci etkileyerek, nefes almayı daha zor hale getirebilir.

Akciğer kanseri, hem erkeklerde hem de kadınlarda kanser ölümlerinin önde gelen nedenlerinden biridir. Akciğer kanseri her yıl kolon kanseri, prostat kanseri, yumurtalık kanseri ve meme kanseri türlerinden çok daha fazla hayatı tehdit ediyor.

Sigara içen insanlar akciğer kanseri için en büyük risk taşıyan gruptur. Akciğer kanseri riski, sigara içtiğiniz zaman dilimine ve içilen sigara sayısına bağlı olarak artış gösterir. Eğer sigarayı bırakırsanız, uzun yıllar sigara içtikten sonra bile, akciğer kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Akciğer Kanseri Türleri

Akciğer kanseri, mikroskop altında analiz edilen kanser hücrelerinin görünümüne dayalı olarak iki ana tipe ayrılır. Bu hücre tipleri; küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) olarak ikiye ayrılır. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri, her 10 olgunun yaklaşık dokuzunu oluşturur. Genellikle küçük hücreli akciğer kanserinden daha yavaş bir hızda büyür.

Ayrıca Bakınız: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

Küçük hücreli akciğer kanseri ise, küçük hücreli dışı akciğer kanserinden daha agresif davranır ve daha hızlı yayılma eğilimine sahiptir. Tedavi seçenekleri, teşhis konulan akciğer kanseri türüne bağlı olarak değişir.

Küçük hücreli akciğer kanseri: KHAK, “yulaf hücresi kanseri” olarak da bilinir. Çünkü hücreler mikroskop altında yulaf benzeri görünüme sahiptir. Genellikle bronşta başlar, sonrasında hızla büyür ve lenf nodları da dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılır. Bu tür akciğer kanseri, akciğer kanserlerinin yüzde 20’sinden daha azını temsil eder ve genellikle tütün kullanımından kaynaklanır.

İki tip küçük hücreli akciğer kanseri vardır:

  • Küçük hücreli akciğer karsinomu (yulaf hücresi kanseri)
  • Kombine küçük hücreli akciğer karsinomu

Küçük hücreli dışı akciğer kanseri: KHDAK, akciğer kanserinin en yaygın türüdür. Genellikle yavaş gelişir ve ileri bir evreye gelene kadar çok az semptoma neden olur ya da hiç semptom göstermez.

Metastatik Akciğer Kanseri

Metastatik akciğer kanseri, akciğer kanseri hücrelerinin tümörden koparak kan veya lenf sistemi yoluyla vücudun diğer bölgelerine seyahat etmesi ile oluşur. Akciğer kanseri, tanısı sırasında veya tedaviden sonra metastatik olabilir. Akciğer kanseri geliştiğinde, semptomlar görülmediğinden, kanser tanısı konmadan önce metastaz yapması yaygındır.

Kanser, vücudun yeni bir bölgesinde tümör oluşturmuş olsa da, vücudun ilk başladığı kısmı ile adlandırılır. Örneğin, akciğer kanseri beyne yayılırsa buna metastatik akciğer kanseri denir. Akciğer kanseri en sık diğer akciğer, adrenal bez (böbreküstü bezi), kemik, beyin ve karaciğere metastaz yapar. Eğer akciğer kanseri tedavisi edilmişse ve vücudun bu kısımlarından herhangi birinden kanser hücreleri saptanırsa, akciğer kanserinin yayılmış olma, yani metastaz yapma ihtimali yüksektir.

Metastatik akciğer kanseri, nükseden (tekrarlayan) akciğer kanseri ile aynı değildir. Nükseden akciğer kanseri, vücudun diğer bölgelerine seyahat etmek yerine, tedaviden sonra aynı akciğerin yine aynı bölümüne geri dönen kanserdir. Eğer kanser daha önce etkilenmemiş olan akciğerde gelişirse; nükseden değil, neredeyse her zaman yeni metastatik kanserdir. Tüm vakalarda, metastatik bir tümöre, vücudun başka bir yerinden göç eden kanser hücreleri neden olur.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status