Akciğer Kanseri Tedavisi Hakkında Bilgiler

Akciğer kanseri tedavisi; kanserin türü ve evresi, hastanın genel sağlık durumu ve tercihleri gibi bir dizi faktöre bağlı olarak planlanır. Tedavi seçenekleri ameliyat, kemoterapi, radyoterapi veya hedefe yönelik ilaç tedavisi de dahil olmak üzere bir veya daha fazla tedavi içerir.

Akciğer Kanseri Tedavisi

a) Ameliyat

Akciğer ameliyatı ya da torakotomi, akciğerlere erişebilmek amacıyla göğüs cerrahisinde kullanılan bir prosedürdür. Göğüs kenarından bir insizyon yapılır ve kaburgalar birbirinden ayrılır. Böylece, kanserli dokular akciğerlerden kaldırabilir. Akciğer kanseri cerrahisi şunları içerebilir:

Kama (wedge) rezeksiyonu: Sağlıklı doku marjı ile birlikte, akciğerin tümör içeren küçük bir bölümü de çıkarılır.

Segmental rezeksiyon: Akciğerin bütün bir lobu değil, ancak büyük bir bölümü çıkarılır.

Lobektomi: Kanser içeren akciğerin tüm lobunun çıkarılmasıdır. Sağ akciğerin üç lobu, sol akciğerin iki lobu vardır.

Pnömonektomi: Tüm akciğerin alınması cerrahi prosedürüdür.

Video yardımlı toraks cerrahisi (VATS): VATS, göğüs açmadan lobektomi veya kama rezeksiyonu yapmak için kullanılan minimal invaziv bir teknolojidir.

Ayrıca Bakınız: Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

b) Kemoterapi

Akciğer kanseri kemoterapi tedavisi üç temel şekilde kullanılır:

Neoadjuvan veya primer sistemik akciğer kanseri kemoterapisi: Ameliyattan önce kanser hücrelerini yok etmek için kullanılabilir. Ayrıca, özellikle belirli bir akciğer kanseri tedavisinin tümör üzerindeki etkinliğini anlamaya olanak tanır.

Adjuvan kemoterapi: Akciğer kanseri ameliyatı sırasında çıkartılmayan kanser hücrelerini hedeflemek amacıyla, radyoterapi veya ameliyat sonrası kullanılır. Kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemeye yardımcı olur.

Sistemik kemoterapi: Lokal olarak ilerlemiş veya metastatik akciğer kanseri tedavisinde önemli rol oynar.

c) Radyoterapi

Radyoterapi, ameliyat sonrası kalan kanser hücrelerini öldürmek amacıyla kullanılabilir. Ayrıca, ameliyat sırasında çıkarılamayan akciğer kanseri için ilk tedavi olarak kullanılabilir. İleri evre akciğer kanseri için radyoterapi, ağrı ve diğer semptomları hafifletmek amacıyla kullanılabilir.

Çok küçük akciğer kanserli hastalar için stereotaktik vücut radyoterapisi bir seçenek olabilir. Stereotaktik vücut radyoterapisi, genellikle bir veya birkaç tedavide tamamlanır. Bazı durumlarda küçük tümörler için ameliyat yerine kullanılabilir.

d) İmmünoterapi

İmmünoterapi, vücudun bağışıklık sistemini kanser hücrelerine saldırmaya ve öldürmeye teşvik edecek şekilde tasarlanmıştır. Kontrol noktası inhibitörleri, kanser hücrelerinin bağışıklık sisteminden gizlenmesine izin veren sinyal proteinlerini bloke ederek çalışırlar.

Tüm hastalar için immünoterapi önerilmeyebilir ve tedaviye verilen yanıtlar çok değişiklik gösterebilir. Ameliyat veya kemoterapi gibi diğer tedavilerle birlikte de kullanılabilir.

e) Hedefe Yönelik Tedavi

Kanser hücrelerindeki spesifik anormallikleri hedefleyerek çalışan yeni kanser tedavileridir. Hedefe yönelik tedaviler tek başına tedaviyi oluşturabilir. Ya da diğer hedefe yönelik tedavilerle veya kemoterapi, radyoterapi ve girişimsel pulmonoloji gibi diğer akciğer kanseri tedavileri ile kombinasyon halinde kullanılabilir. Bazı hedefe yönelik terapiler yalnızca kanser hücreleri belirli genetik mutasyonlara sahip olan kişilerde işe yarar.

Ayrıca Bakınız: Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Olur?

Metastatik Akciğer Kanseri Tedavisi

Genel olarak, metastatik kanserler, kanserin orijinal bölgesi esas alınarak tedavi edilir. Akciğer kanserini tedavi etmek amacıyla kullanılan ilaçlar metastazlar için kullanılabilir. Kanser hücrelerinin kendileri değişmemiştir. Sadece vücudun yeni bir bölgesinde bulunmaktadırlar.

İlaç tedavisi, karaciğere yayılan birçok akciğer kanseri vakasını tedavi etmek için kullanılır. Beyin metastazları için seçenekler arasında radyoterapi, kemoterapi ve/veya steroidler bulunur. Ameliyat, çok spesifik durumlarda bir seçenektir.

Radyoterapi ya da ilaç tedavisi, kemiğe yayılan akciğer kanseri için tedavi seçeneğidir. Ağrı yoksa ya da kemik kırılması riski bulunmuyorsa, ilaç kullanılabilir. Ağrı veya kemiklerin kırılgan olması durumunda radyoterapi uygulanır.

Ayrıca Bakınız: Akciğer Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Metastatik Akciğer Kanseri İçin Karaciğere Girişimsel Radyoloji

Bazı hastalarda, akciğer kanseri ilerlemiş ya da karaciğere metastaz yapmış olabilir. Bunun için aşağıda yer alan karaciğere veya tümöre yönelik gelişmiş tedaviler ve prosedürler sunulabilir:

TheraSphere tedavisi: Bu yenilikçi tedavi ile karaciğerdeki tümörlere doğrudan radyasyon sağlamak amacıyla mikroküreler adı verilen küçük cam boncuklar kullanılır.

Kemoembolizasyon: Bu tedavi ile kemoterapi ilaçları doğrudan bir karaciğer tümörüne verilir. Bu yöntem bulantı ve kusma gibi yan etkileri en aza indirir ve ilaçların kanseri öldürme özelliklerini en üst düzeye çıkarır. Kemoembolizasyon, yüksek dozda kemoterapi ilaçlarının, tüm vücudu ilaçların etkisine maruz bırakmaksızın, karaciğerin kanserli bölümünü daha uzun süre hedef almasını sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status