Alkolik Karaciğer Hastalığı (Alkolik Hepatit) Teşhisi ve Tedavisi

Alkolik Hepatik Teşhisi

Alkole bağlı karaciğer hastalığı olan alkolik hepatit tanısı için birinci adım, fizik muayene yapılması ve bireyin alkol tüketimi geçmişi hakkında sorular sormaktır. Hastaların alkol alışkanlıkları konusunda dürüst olmaları önemlidir.

Alkolik karaciğer hastalığını teşhis etmek amacıyla aşağıdaki testler veya prosedürler istenebilir:

  • Karaciğer fonksiyon testleri
  • Kan testleri
  • Karaciğer ultrasonu, BT veya MR taraması
  • Karaciğer biyopsisi

Eğer başka testler ve görüntüleme testleri net bir tanı sağlamıyorsa veya diğer hepatit nedenleri riski taşınıyorsa; kesin tanı için biyopsi gerekebilir.

Ayrıca Bakınız: Alkolik Karaciğer Hastalığı Nedir?

Alkolik Hepatit Tedavisi

Alkolik hepatit tedavisi, alkolün bırakılması ve karaciğer hasarının belirtilerini ve semptomlarını hafifletmek amacıyla kullanılan tedavileri içerir.

Alkolü Bırakmak

Karaciğer hasarını tersine çevirmenin veya hastalığın kötüleşmesini önlemenin tek yolu alkol kullanımını bırakmaktır. Alkol bağımlısı olan ve alkolü bırakanların hayatta kalma oranları; alkol içmeye devam edenlerin hayatta kalma oranlarından büyük ölçüde daha yüksektir.

Ayrıca Bakınız: Alkolik Karaciğer Hastalığı Risk Faktörleri

Eğer alkol bağımlısıysanız ve alkolü bırakmak istiyorsanız, ihtiyaçlarınıza yönelik bir terapi programı oluşturulabilir. Tedavi seçenekleri aşağıdakileri içerebilir:

  • İlaçlar
  • Danışmanlık
  • Destek grupları
  • Ayakta veya hastanede tedavi programı

Yetersiz Beslenme (Malnütrisyon) Tedavisi

Beslenme sorunlarını düzeltmek amacıyla özel bir beslenme programı önerilebilir. B1 vitamini (tiamin) de dahil olmak üzere eksik olan vitamin ve besin tüketimini artırmanın yollarını önerebilecek bir diyetisyene sevk edilebilirsiniz.

Yeme sorunları varsa, tüple beslenme önerilebilir.

Karaciğer İltihabını Azaltıcı İlaçlar

Eğer şiddetli alkol hepatit hastasıysanız, karaciğer iltihaplanmasını azaltmak için kullanılan bazı ilaçlar reçete edilebilir. Bu ilaçlar, karaciğer hepatit hastalarının yaşam süresinin artmasında kısa vadeli fayda sağlamıştır. Bununla birlikte, kortikosteroidler gibi ilaçlar ciddi yan etkilere sahiptir. Böbrek yetmezliği, gastrointestinal kanama veya enfeksiyon varsa genelde reçete edilmez.

Ayrıca Bakınız: Alkolik Karaciğer Hastalığı Belirtileri

Karaciğer Nakli

Şiddetli alkolik hepatitli birçok birey için, ölümden kaçınmanın tek umut yolu karaciğer naklidir. Karaciğer nakli ile alkolik hepatitte hayatta kalma oranları, diğer karaciğer hastalığı türleriyle ilişkili nakillerde hayatta kalma oranları ile benzerdir.

Karaciğer naklinin bir seçenek olması için transplantasyon (nakil) programı gerekliliklerini yerine getirmek önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status