Siroz Tanısı Nasıl Konur?

Siroz Teşhisi

Erken evre karaciğer sirozu olan insanlarda genellikle belirti görülmez. Çoğunlukla siroz, önce rutin bir kan testi veya muayene ile tespit edilir. Karaciğerde kesin siroz tanısı için bir veya daha fazla laboratuar testine gerek duyulabilir.

Tanı testleri ile aşağıdaki kontroller yapılabilir:

Karaciğer fonksiyonu: Kanınızdaki kırmızı kan hücrelerinin yıkım yaptığı bir ürün olan aşırı bilirubinin yanı sıra karaciğer hasarına işaret edebilecek bazı enzimler için kan analiz edilir.

Böbrek fonksiyonu: Böbrek fonksiyonu, sirozun ileri evrelerinde (dekompanse siroz) düşüş gösterebileceğinden, kanınız kreatinin açısından kontrol edilir.

Hepatit B ve hepatit C için testler: Hepatit virüsleri varlığı için kan analiz edilir.

Pıhtılaşma: Uluslararası normalleştirilmiş oran (INR), kanın pıhtılaşma yeteneği için kontrol edilir.

Siroz teşhisi için aşağıda yer alan görüntüleme testleri ve diğer tanı testleri de gerekebilir:

Manyetik rezonans elastografi veya transient elastografi: Bu noninvaziv görüntüleme testleri, karaciğer sertleşmesi veya katılaşmasını tespit eder ve karaciğer biyopsisi ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Diğer görüntüleme testleri: MR, BT veya ultrason ile karaciğer görüntüsü sağlanır.

Biyopsi: Siroz teşhisi için biyopsi mutlaka gerekli değildir. Bununla birlikte,  karaciğer hasarının şiddeti, kapsamı ve nedenini belirlemek için kullanılabilir.

Siroz tanısı konulduysa; hastalığın seyri ve komplikasyonları, özellikle yemek borusu varisleri ve karaciğer kanseri belirtilerini takip etmek için düzenli olarak tanı testleri yapılması muhtemeldir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status