Anjiyo Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Anjiyo ameliyatı, kalp ve damar hastalıklarında önceden teşhis ve tanı koyabilmek amacı ile vücudun çeşitli bölgelerinde yer alan damarlar üzerinde gerçekleştirilen bir tür tekniktir. Bu uygulamada damarların görünür hale gelmesini sağlayan bazı ilaçlar hastalara verilerek bu işlem için özel olarak tasarlanan röntgen cihazlarıyla çeşitli filmler çekilir.

Anjiyo ameliyatı sayesinde insan vücudunda yer alan damarların iç kısımları rahatlıkla görüntülenir ve böylelikle damarların içerisinde mevcut bir tıkanıklık ya da tümörün teşhisi çok daha kolay olabilir. Bu ameliyat türü ile ölümcül tehlike taşıyan pek çok kalp ve damar hastalığına erkenden tanı konularak hastalar üzerinde çok daha başarılı bir tedavi süreci geçirilebilir.

Anjiyo Ameliyatı Tedavi Amaçlı Kullanılabilir Mi?

Anjiyo ameliyatı her ne kadar bir tedavi tekniği olmasa da bazı durumlarda hastaları tedavi etme amaçlı da kullanılabilir. Anjiyoplasti ismiyle anılan bu uygulama sayesinde normalde cerrahi bir ameliyat geçirmesi gereken pek çok hasta kolay yoldan ve başarıyla tedavi edilebilir.

Anjiyo Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Anjiyo ameliyatında uygulamanın başarı ile tamamlanabilmesi için gereken süre hastadan hastaya değişir. Hastalığın türüne bağlı olmakla birlikte hastaların sağlık durumu, doktorun anjiyoyu hangi bölge üzerinde uygulayacağı ve diğer faktörlere göre de ameliyatın süresi uzayabilir ya da kısalabilir.

Ciddi bir durumun olmadığı anjiyo ameliyatlarında yaklaşık 10 dakika içerisinde uygulama tamamlanarak tanı ya da teşhis konulması mümkün olmaktadır. Ancak ameliyat bitiminde anjiyo yapılan bölgesinde kanamanın durmaması halinde hastanın bir müddet daha ameliyathanede gözetim altında tutulması gerekmektedir. Bu da doğrudan ameliyat süresinin uzamasına neden olacaktır.

Anjiyo ameliyatı geçmişte çok korkulan ve uzun sürdüğü düşünülen bir uygulamaydı ancak günümüzde modern tedavi yöntemleri ile çok kısa bir süre içerisinde uygulamanın tamamlanması mümkün hale gelmektedir. Bu ameliyat çok nadir de olsa 30 dakikaya kadar uzayabilmektedir. Bu hastanın vücudunda meydana gelen çeşitli sıkıntılar ile ilgilidir.

Anjiyo Ameliyatı Sürerken Risk Olur mu?

Diğer pek çok ameliyat türünde olduğu gibi anjiyo ameliyatında da çeşitli riskler bulunmaktadır. Daha önceden kalp krizi geçirmiş olan kişilerin ameliyat esnasında kalp çarpıntısı yaşama ihtimalleri oldukça yüksektir. Buna benzer şekilde geçmiş dönemlerde farklı kalp ve damar rahatsızlıkları geçirmiş olanlar yine riskli grubu oluşturmaktadır. Her şeye rağmen modern tıbbın da yardımı ile bu ameliyat pek çok rahatsızlığın teşhisi konusunda halen rakipsiz uygulamalar arasında yer alır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status