Anjiyo Sonrası Bacakta Uyuşma Olur Mu?

Anjiyo ameliyatı sonrası kişinin kendi sağlığına daha çok dikkat etmesi gerekir. Yediği besinlerden içtiği sigaraya kadar pek çok konuda fedakârlık yapması da önemlidir. Anjiyo, her ne kadar kısa süren bir işlem olsa da sonrasında yan etkiler doğurabilen bir ameliyattır. Bu yan etkiler arasında en sık görülenler ise ağrı ve uyuşmalardır.

Anjiyo Sonrası Bacakta Uyuşma Görülür Mü?

Anjiyo ameliyatı sonrası kişinin kol ve bacaklarında yoğun olarak ağrı görülebilmektedir. Meydana gelen semptomlar kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple ağrı ve uyuşmalar için doktorunuz muhakkak uyarılarda bulunacaktır.

Anjiyo sonrası uyuşma, sancı, şişkinlik sık görülen semptomlar arasındadır. Bu nedenle bu semptomların kontrol altında tutulması esastır. Eğer bacak bölgenizde uyuşma söz konusuysa daha çok dinlenmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun yanında doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında herhangi bir ilaç kullanılmamaya da dikkat etmelisiniz.

Anjiyo Sonrası Uyuşmalar Normal Mi?

Anjiyo sonrası, vücutta bazı olumsuz sonuçlar baş gösterebilir. Bu olumsuz sonuçlar arasında; uyuşma, ağrı, kanama, şişlik, morarma gibi semptomlar yer alabilir. Anjiyo sonrasında bacaklarınızı olabildiğince dinlendirmeye özen göstermelisiniz. Ne kadar uzanır, hareketsiz kalırsanız o kadar faydalı olacaktır. Bacakta meydana gelen uyuşmalar tedavi süreci ile paralellik gösterecek kısa bir süre sonra sona erecektir.

Anjiyo olduktan sonra bacakta; kalça ve diz kapağı arası, diz kapağı ve bilek arası olmak üzere farklı yerlerde uyuşmalar baş gösterecektir. Bu uyuşmalar bir hafta normal kabul edilebilir. Çünkü anjiyo tedavisi sürecinde vücut ortaya bazı semptomlar koyabilmektedir.

Anjiyo Sonrası Bacakta Görülen Semptomlar

Anjiyo tedavisi sonrasında toplardamarda gelişen durum nedeniyle bacakta bazı semptomlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle morarma, şişmenin temel nedeni damarlardır. Bunun yanında kişinin bacak bölgesinde devamlı ağrı da görülebilir. Ortaya çıkan ağrı, ameliyattan sonra 4 gün daha devam edebilir. 4 ya da 5 gün geçtiği halde devam eden ağrılar normal kabul edilmemektedir. Bu yüzden eğer anjiyo tedavisi sürecinde 7 günden fazla ağrınız olursa muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Bacakta ortaya çıkan semptomlardan bir diğeri de uyuşmadır. Bölgesel olarak his kaybıyla kendini gösteren uyuşmalar bacağın zorlanmasıyla beraber artış gösterebilir. Ne kadar hareket etmek isterseniz isteyin ameliyat sonrası en az 10 gün yatakta kalmaya özen gösterin.

Anjiyo Sonrası Görülen Uyuşmalar

Anjiyo ameliyatı sonrasında kişinin bacak bölgesinde uyuşmalar görülmesi normal kabul edilmektedir. Bu uyuşmalar eğer uzun süre devam ederse bu durumda doktor muayenesi gerekmektedir. Ortaya çıkan uyuşmalar bölgesel niteliktedir. Bir bacağınız parmaklarınızdan kalçanıza kadar uyuşursa zaman kaybetmeden doktorunuzu haberdar etmelisiniz. Bunun yanında zaman zaman hissedilen uyuşmalar, sorun teşkil etmemektedir. Uyuşmalar zaman içinde kendi kendine geçecektir. Bu sebeple herhangi bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Nitekim doktorunuz ameliyat öncesinde siz, bilgilendirmiş olmalıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:


Araçlar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status