Anjiyo Nedir, Neden Yapılır?

Çağımızın en sık rastlanan hastalıklarından birisi kalp hastalığıdır. Pek çok kişi kalpteki damarların sertleşmesi ya da tıkanması sonucu bu tedavi işlemi olmaktadır. Anjiyo yöntemi kalpteki damar tıkanıklığını açmak için girişilen tıbbi müdahaledir. Bu yöntemle kalpte sertleşen ve tıkanan damarlar açılmaya çalışılır. Böylece kalpteki bu sorun bu yöntem ile giderilmeye çalışılır. Anjiyo yapılmadan önce hasta belirli işlemlerden doktor kontrolünden geçer. Hastanın genel durumu incelenir.

Kalpte varsa başka rahatsızlıkların olup olmadığı araştırılır. Çünkü diğer kalp rahatsızlıkları da bu işlem sırasında kişiyi olumsuz etkileyebilir. Kişinin bu açıdan kalple ilgili farklı sorunları olup olmadığının bilinmesi de anjiyo açısından gereklidir.

Anjiyo Yöntemi Ne Zaman Uygulanır?

Kalpte ortaya çıkan damar sertliği ya da tıkanıklığı kişilerin normal aktivitelerinde güçlük çıkarabilir. Kişi buna bağlı olarak göğüs ağrısı çekebilir. Anjiyo yöntemi uygulanmadan önce kalp ve kalp çevresinde oluşan rahatsızlıkların dışında kesin teşhis için kişi iyi bir gözleme alınır. Bu da anjiyo yönteminin her durumda değil belli durumlarda yapıldığını gösterir.

Anjiyo yönteminin uygulanması için kişilerde çıkan belirtiler arasında şiddetli göğüs ağrısı çekiyor olması, kişinin kalp krizi öyküsünün bulunması, hastanın yapılan testlerde kalbinde koroner darlık tespitinin yapılmış olması gerekir. Saydığımız bu hususlar hastalarda mevcut ise anjiyo yönteminin uygulanması karar verilir. Doktor tespitinde gerekli analizler yapılıp hasta uygun hale getirilince bu yöntem uygulanır.

Hangi Hastalarda Anjiyo Uygulanır?

Aşağıda sayacağımız kişilerde anjiyo işlemi uygulanması söz konusu olmaktadır. Bu kişiler şunlardır:

  • Kişinin talyum testi yapılması sonucu koroner arter rahatsızlığının teşhis edilmesi
  • Yapılan efor testi sonucu olumlu olan kişiler
  • Yapılan EKO testinde kalp kasılması tespit edilen kişiler
  • Ciddi ameliyat olması gereken 40 yaş üstü hastalar
  • Kalp kapak hastalığı olan kişiler
  • Kişi Bypass ameliyatı olmuşsa 5 yıl geçtikten sonra kontrol edilmesi gereken kişiler
  • Kişilerin kalbine stent takılma işlemi yapıldıysa kontrol için 6 ay sonra bu işlem uygulanır.

Bir de kalp rahatsızlıklarından önemli ameliyat geçirmek durumunda olan şeker hastaları için anjiyo uygulaması yapılmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status