Stent Sonrası Diyet Listesi Ve Beslenme Önerileri

Anjiyo olup stent takılan kişilerin beslenmelerine, egzersizlerine ve sporuna çok dikkat etmesi gerekir. Özellik ile hastanın sorununa göre bir beslenme düzeni olmalıdır. Stent takılan hasta için ilk 6 ay çok önemli olmaktadır. Damarın tekrar daralmaması için tabi ki yedikleri besinler de rol oynar.

Anjiyo olan ve stent takılan kişilere genellik ile doktor tarafından bir diyet programı verilir ve hasta ne yiyip ne yemeyeceğine bu şekilde dikkat eder. Vücudun gerekli olan enerjisini geri toplaması için protein bazlı yiyecekler tercih edilir ve hastanın kesinlikle bol yağlı yiyeceklerden ayrıca tuzdan da uzak durması gerekir. Aksi halde beklenmedik yeni bir sorun ortaya çıkabilir.

Stent takılan haste ne yemeli sorusunun yanında, bu hasta oruç tutmalı mı tutmamalı mı gibi sorular da yer alır. Bu konu için de doktora danışılmasında fayda vardır fakat şeker hastalarının oruç tutmaması gerekir.

Stent Takılan Hasta Nasıl Beslenmeli?

Stent takılan hastalarda genellik ile kalp veya damar ile ilgili sorunlar var demektir. Bu yüzden hastanın nasıl beslenmesi gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Stent sonrası hastanın vücudunu koruması ve enerjisini geri kazandırması için özellik ile A ve C vitamini, çinko ve protein ağırlıklı beslenmesi gerekir. İşte hastanın yemesi gerekenler:

Gün içinde tüketilecek olan sütün ve yoğurdun az yağlı olması gerekmektedir.

Kalp ve şeker hastalarının oruç tutmaması gerekir. Bu konu hakkında doktora danışılmalıdır.

Buğdaylı veya tahıllı ekmek tüketimi yapılmalıdır.

Vücudu iyileştirmesi ile bilinmekte olan zeytinyağı tüketilmelidir.

Haftada 1 veya 2 gün Omega 3 bazından zengin olan ton veya somon balığı tüketilmelidir.

Stent Sonrası Diyet Listesi

Meyveler mevsiminde tüketilmelidir ve potasyum açısından zengin olanlar tercih edilmelidir. Tüketimde aşırıya kaçılmamalıdır.

Kahvaltıda vazgeçilmez protein kaynağı olan peynirin az yağlı olması şarttır ve 1 kibrit kutusunu geçmeyecek şekilde tüketilmelidir.

Haftada 3 gün kuru bakliyat ürünlerini tüketilmelidir.

Et ve yumurta gibi besinler çinko açısından oldukça önemlidir. Hasarlı olan dokunun onarımı için rol oynar. Bu yüzden dozunda tüketilmesi gerekir.

Yulaf ve lifli olan gıdaların tüketilmesi ile anlık oluşan açlık hissinin giderilmesi sağlanır. Bu sayede gerekli besinler ile diyete uymak daha kolay ve sağlıklı olur.

Günlük 3 litre su tüketimi de oldukça yararlıdır.

Stent Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stent takılan hastalar nelere dikkat etmeli sorusunun ilk cevabı tabi ki beslenmektir. Anjiyo olduktan sonra hasta egzersiz, banyo gibi yorucu şeyler yaptığında cinsel yaşamdan uzak durması gerekir. Yorucu aktiviteleri gerçekleştirdikten birkaç saat sonra cinsel ilişki ile alakadar olabilir.

Stent sonrası sigara, alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılıklara son verilmesi gereklidir. Bu alışkanlıklardan vazgeçmek, sadece anjiyodan sonra belirli bir süre zarfında değil, genel olarak olmalıdır. Ayrıca hastanın yorgun olmaması ve yavaş olması da gerekmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status