Yeni Doğan Bebeğe Anjiyo Sürecine Dair

Bebekte nefes almada zorlanma, bebeğin anneyi emme esnasında sık sık tıkanması ve nefes alma isteği, kilo alamama ve ağız ve el tırnaklarında morarma görülmesi bebeğin kalp damarlarında tıkanıklık olabileceğinin belirtilerinden olabilir. Kalp damarlarındaki tıkanıklık bebek için eğer doğuştan oluşmuş bir hasar ise yeni doğan bebeğe anjiyo sistemi ile tıkalı olan damarlar çocuk kardiyologu tarafından açılmalıdır.

Yetişkin kişilerin yakalandığı hastalıklara çocuklar hatta bebekler de yakalanabilir. Tedavi sistemleri genellikle yetişkinler ile aynı olan çocuk ve bebeklere de çocuk kardiyologları tarafından anjiyo yapılmaktadır. anjiyo esnasında sadece yetişkin ile bebek arasındaki fark, yetişkinlere lokal anestezi verilirken bebeklere genel anestezi verilerek bebekler tamamen uyutulmaktadır. Bunun sebebi ise bebeğin hareketlerine bağlı anjiyo işleminin aksamasıdır.

Bebek Anjiyosunda Riskler Nelerdir?

Bebeğinin anjiyo olması gerektiğini duyan ebeveynler genellikle sakinleştirilemeyecek kadar telaşa düşmektedir. Ne yapacaklarını bilemeyen ebeveynler hemen bebeklerini kaybedecekleri korkusu yaşamaya başlarlar. Fakat bebeğin özel bir durumu yoksa sadece sağlık durumu kalp damarlarının birisinde veya bir kaçında tıkanıklık ise, yetişkin bir kişinin anjiyo olması ile bir bebeğin anjiyo olması arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Çünkü ayni yetişkinlerdeki işlemler uygulamaya konulmaktadır.

Bebeklere yapılan anjiyodan sonra bebeğin bakımına dikkat etmeli ve bebek düzenli bir şekilde anne sütü ile beslenmelidir. Anjiyo olan bebeklerin çok büyük bir kısmı hayatlarının geri kalan kısmını sağlıklı bir insan seviyesinde geçirirler ve çoğu da tekrardan kalp damarlarında tıkanma ile karşı karşıya kalmamaktadır.

Yeni Doğan Hastalıkları Arasında

Bebeklerin kalp damarlarındaki tıkanıklık veya bebeğin kalbinin delik olması bir çok bebekte görünen rahatsızlıklardır. Bazı bebeklerde kalp damar tıkanıklığı giderildikten sonra kalp hasarı daha sonraki hayatında görülmemektedir. Bazı yeni doğan bebeklerde görülen kalp deliği bulunması daha sonradan kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır.

Yeni Doğan Bebeğe Anjiyo

Kalp damarlarında tıkanıklık ise anjiyo ile giderildiğinden bebeklerin kısa sürede normal bebekler gibi sağlıklı hale gelebilmesi de mümkündür. Bebeklerde kalp damarları anjiyo yöntemi ile açıldığında bebeklerin hayatları boyunca ilaç kullanması gerektiği de gerçek bir bilgi olmadığı gibi, çoğu bebeğe anjiyo sonrasında çok kısa süreli ilaç verilmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status