Anjiyo Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Kalp ve damar hastalıkları günümüzde yanlış beslenme ve dengesiz beslenme sonucu oluşan hastalıklardan birisidir. Günümüzde bu hastalık ve bu hastalığa bağlı hastalıklar sık yaşanmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları olarak bu konuda sorunu olan kişiler için anjiyo yöntemi uygulanır. Anjiyo yapılırken ince tüpler aracılığıyla kişilerin damarlarına girilir ve damarların içindeki tıkanıklıklar bu sayede teşhis edilerek gerekli tedavi yöntemi uygulanır.

Anjiyo uygulaması yapılırken genelde el bileği, kasık ya da kol bölgesinde olan atardamardan bu ince tüpler aracılığı ile giriş yapılır. Bu sayede beyin, kalp, göz ya da bacaklarda olan hastalıklar teşhis edilerek gerekli tedavi yöntemlerine başlanır.

Anjiyo Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kalp ve damar hastalığı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların teşhisini ortaya çıkarmak için tercih edilen anjiyo uygulaması için öncelikle bazı uygulamalar yapılır. Anjiyo uygulamasına geçilmeden önce hasta anjiyo yapılacak olan odaya alınır. Hastaya öncesinde gerekli tetkikler yapılır ve hasta anjiyo için hazır hale getirilir. Hastanın hangi bölgesinden giriş yapılacaksa hastanın bu bölgesi dezenfekte edilir. Bu alan dışında kalan kısımlar steril  örtülerle kapatılır. Böylece anjiyo esnasında hastanın bu bölgesinin mikrop kapması önlenir. Genelde lokal anestezi altında uygulama yapılır.

Hastanın daha rahat bir uygulama geçirmesi için gerekirse sedatif ilaç uygulamasına başvurulur. Hastanın hangi bölgesinden girilecekse oraya ince tüpler takılır. Tüpün içine de daha ince bir tüp takılır. Vücutta incelenecek yere kadar tüp ilerletilir. Bu işlemler monitör vasıtasıyla incelenir. Vücuda ilaçlı sıvı enjekte edilir. Bunun amacı damardaki tıkanıkları ve diğer sorunları teşhis etmek içindir.

Anjiyonun Uygulaması Riskli Bir Uygulama Mı?

Pek çok hastalığın teşhisinde tercih edilen anjiyo uygulamasının riskleri de   bazı durumlarda görülebilir. Örneğin kasıktan uygulama yapıldığında baskı doğru yapılmazsa dizlere kadar inen morluklar oluşabilir. Bunun dışında hastanın kullandığı kan sulandırıcı ilaç varsa bu gibi durumlarda kanam riski olabilir. Kanama neticesinde de şişlik ve morarma gibi durumlar gözlemlenebilir.

Böbrek yetmezliği olan hastalarda hastalık anjiyo uygulaması yapılması ile daha fazla ilerleyebilir. Bu gibi saymış olduğumuz durumlar ender de olsa görülebilir. Ancak avantajları göz önüne alındığında anjiyo uygulaması pek çok hastalığın doğru teşhisinde etkili bir yöntemdir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status