Anjiyo Sonrası Kasık Şişmesine Karşı Ne Yapılabilir?

Halk dilinde anjiyo olarak bilinen koroner anjiyografi, kalp ve damar sağlığı için atılan en büyük adımlardan biridir. Daha çok bir tanı tekniği olarak nitelendirilen operasyon, hastanın ne durumda olduğunu anlayabilmek amacıyla gerçekleştirilir.

Vücudun farklı bölgelerinden yapılan anjiyo, kasıktan yapılmışsa diğer seçeneklere göre biraz daha zahmetli olacaktır. Özellikle operasyon sonrasında kasık sorunlarının meydana gelememesi adına bir süre devamlı uzanmak, ani hareketlerden kaçınmak gerekir. Kasıktan yapılan anjiyoda işlem bittikten sonra hastanın şişlikler konusunda bilgilendirilmesi gerekir.

Anjiyo Sonrası Kasık Şişliği İçin Neler Yapılmalı?

Anjiyo olduktan sonra kasık bölgesinde morarma ve şişkinlik belirebilir. Bu durum operasyonun genel sonucudur. Panikleme ya da korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Ağrı ya da kanama söz konusu olduğunda doktorunuza başvurup ağrı kesici almanız daha uygundur.

Şişkinlik, sürecin doğal sonucudur ancak anjiyo sonrası 24 saat boyunca bu konuda hassas davranmak gerekir. Eğilip kalkmamaya, ağırlık kaldırmamaya, gerekmedikçe duş almamaya ve ayakta çok kalmamaya özen gösterilmelidir.

Anjiyo Sonrası Kasık Şişliğine Ne Önerilir?

Kasık şişkinliği ile sonuçlanan anjiyo uygulaması, hastaların paniklemesine biraz da olsa ağrı çekmesine neden olur. Özellikle ilk 24 saat yapacağınız hareketler, şişkinliğin ne kadar kalacağını belirleyecektir. Bu sebeple 24 saat boyunca sadece yatmalı, kendinizi korumalısınız. Bu şekilde dinlendiğinizde en fazla 10-15 gün içinde herhangi bir şişlik kalmayacaktır.

Kasık şişliği için dikkat etmeniz gereken ilk konu yağlı ve tuzlu yemeklerdir. Bilhassa şeker hastalarının bu konuda daha dikkatli olması gerekir. Çünkü kan dolaşımı hızlanacak, tansiyonunuz yükselecektir. Buna bağlı olarak damarlarınız da baskıyı daha fazla hissedip şişkinliği arttıracaktır.

Anjiyonun Arkasından Oluşan Kasık Şişliğine Ne Yapılmalı?

Kasık şişliği probleminin en kısa sürede sona ermesi için vücudunuzu birkaç gün su ve mikroplardan uzak tutmalısınız. Bunun için asla dışarıya çıkmamalı, evin içinde dahi yalnızca mecburi ihtiyaçlarınız için kalkmalısınız.

Kendinizi zorlamanız gereken konularda yanınızda birinizin bulunması yardımcı olacaktır. Çünkü bu konuda yapabileceğiniz herhangi bir yanlış hamle, şişkinliğinizin artmasına hatta kanamanın oluşmasına neden olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

  1. Meltem dedi ki:

    Anjiyo olalı bir hafta oldu şimdiye kadar bir şişlik farketmedim bugün biraz şişkinlik olmuş korktum tabiki nasıl geçer bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

DMCA.com Protection Status