Anjiyo Sonrası Mekik Çekilir Mi?

Kalpteki daralma ya da tıkanma neticesi kalbe giden damarlarda oluşan sorunu gidermek için anjiyo işlemi uygulanır. Bu işlem ile kalp damarlarındaki tıkanıklık giderilerek kalpteki kanın akışının normale dönmesi sağlanır. Anjiyo cerrahi bir operasyon değildir. Kişinin göğü bu işlem için yarılmaz. Kalbe giden damarlar yoluyla sorun tespit edilir ve baskı uygulanarak tıkanıklığın giderilmesi sağlanır. Anjiyo yapılırken bilek, kol ya da kasık bölgesinden ince tüpler vasıtasıyla damar yolundan kalbe doğru giriş yapılır. Bu yolla kalbe doğru giden damarlarda kalp böbrek, bacak, beyin gibi organlarda da sorun olup olmadığı tespit edilir. Sorun tespit edildikten sonra gerekli müdahale yapılır.

Anjiyo Sonrası Hasta Hemen Ayağa Kalkabilir Mi?

Kişi anjiyo olduktan en geç 24 saat sonra ayağa kalkabilir ve normal işlerine dönebilir. Anjiyo sonrası hasta hemen ayağa kalksa da kişinin bir operasyon geçirdiğini unutmaması ve ona göre davranması gerekir. Bilekten damar yoluna giriş yapıldıysa bileğini hareket ettirirken çok zorlamamalıdır. Kasıktan giriş yapıldıysa burası temiz ve kuru tutulmalıdır. Birkaç gün gerekirse yatılmalı ve ayağa kalkerden de bir yakından yardım istenmelidir.

Ağır yükler kesinlikle kaldırılmamalı ve zorlayıcı aktivitelerden mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Tüm bunlara dikkat ettikten sonra hasta birkaç hafta sonra normal gündelik hayatına dönebilir. Dikkat edildiği müddetçe hasta daha hızlı bir şekilde iyileşerek normal hayatına dönebilir.

Anjiyo Sonrası Mekik Çekmek

Anjiyo olduktan sonra anjiyo sonrası mekik çekmek hastaya önerilen aktivetelerden olabilse de yine de dikkatli olmakta yarar vardır. Kalpteki kan akışının düzene girmesi açısından spor ve fiziki aktiviteler faydalı olabilir. Ancak ilk bir iki hafta çok zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir. Bu konuda doktorun tavsiyelerine uymak en iyi sonucu verecektir.

Doktorun önerdiği şekilde uygulamalar yaparak hastalığın iyileşme sürecinde olumlu durumlar sağlanabilir. Dengeli beslenerek, sağlıksız yaşam koşullarından uzak durarak, alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durarak, yürüyüş yaparak ve uygun şekilde fiziki aktiviteler yaparak kalp sağlığımız koruyabiliriz. Doktor önerileri ışığında daha hızlı bir şekilde iyileşme süreci yakalayabiliriz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status