Ayak Mantarı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Ayaklarda görülen mantar enfeksiyonlarının fark edildiği an gecikmeden tedavi edilmesi gerekir. Bunun için de doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Ayak derisinde en çok rastlanan cilt rahatsızlığı olarak da bilinen ayak mantarı, şiddetine göre farklı tedavi yöntemleri ile iyileştirilmektedir.

Ayak mantarı rahatsızlığının en kötü yanı, acil tedavi edilmediği takdirde ayağın diğer kısımlarına da bulaşmasıdır. Ayak mantarlarının ayağın diğer kısımlarına da bulaşmasını önlemek için derhal müdahale edilmesi gerekir. Hatta ayak mantarı olan biri ile aynı terliği kullanmak, mantar enfeksiyonunun size de bulaşmasına neden olur. Uzmanlar bu nedenle başkaları ile aynı ayakkabı, terlik gibi kişisel eşyaları paylaşmamak konusunda uyarmaktadır. Çünkü bu mantarlar bulaşıcıdır. Peki, ayak mantarı nasıl geçer?

Ayak mantarı tedavi edilmediği takdirde, geçmesi zor bir cilt hastalığı olarak bilinir. O nedenle, ayak mantarı sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler bir an önce doktora gitmeli ve doktor tarafından verilen tedaviyi uygulamalıdırlar. Doktorunuzun önerdiği tedaviyi aksatmadan düzenli olarak uygulamanız çok önemlidir. Bunun yanı sıra, evinizde diğer kişilerle aynı ev terliklerini giymemeye özen gösterin.

Ayak mantarı ilaç ile tedavi edilen bir deri rahatsızlığıdır. Hafif vakalarda, doktorlar tarafından mantar olan kısma sürülmesi için anti-fungal kremler verilir. Bu kremler, ayak mantarının yan etkilerinden olan kaşıntı ve yanma hissinin hafiflemesine ve ayak mantarının iyileşmesine yardımcı olur. Daha şiddetli ve rahatsızlık verici ayak mantarı vakalarında ise; ağızdan alınan anti-fungal ilaçlar reçete edilebilir.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak mantarı şikayeti olanların bu cilt rahatsızlığından kurtulmalarına yardımcı olacak diğer yöntemler şunları içerir:

  • Ayaklarınızda kan dolaşımını hızlandıracak egzersiz hareketleri yapmaya özen gösterin. Özellikle mantarlı bölgede kan dolaşımının artması, iyileşme sürecini de hızlandıracaktır.
  • Ayaklarınızın ve ayak parmaklarınızın aralarının her zaman kuru olmasına dikkat edin. Kesinlikle ayaklarınızı nemli bırakmayın. Ya da terleten çorap ya da ayakkabı kullanmayın. Bunun yanı sıra ayaklarınız nemli iken ayakkabı veya çorap giymemeye özen gösterin.
  • Ayaklarınızın hava alması çok önemlidir. Ayaklarınızı havalandıran ve terletmeyen, mantar oluşumunu önleyen ayakkabılar giymeyi tercih edin.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz de önemlidir. Bunun için bol vitaminli ve proteinli gıdalar yemeye özen gösterin. Güçlü bir bağışıklık sistemi, ayak mantarı gibi birçok cilt sorunu ile başa çıkmanıza ve vücut direncinizi korumanıza yardımcı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status