Cilt Bakımında Gliserinin Faydaları Nelerdir?

Gliserin, cilt bakımında çok önemli bir madde olarak bilinmektedir. Özellikle eczacılık ve tıp alanında kullanılan bu bileşik, kozmetik ürünlerinde de yer alır. Hatta gliserin içeren güzellik ürünlerinde bu belirtilir.

Gliserinin cildimize sağladığı birden fazla fayda vardır. Bunlardan ilki cildimizi nemlendirmesi ve daha bakımlı bir cilde kavuşmamıza yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda cilt hücrelerini gençleştirmek için uyardığı da bilinir. Gliserinin bir diğer bilinen güzelliğe faydaları, cildi beslemesi ve canlandırmasıdır.

Gliserin sabunlar, vücut losyonları, nemlendiriciler, şampuan, krem ve maskelerin içeriğinde bulunur. Birçok cilt bakım ürününde kullanılmasının nedeni de cilde iyi gelmesidir. Sizler de kozmetik ürünü satın alırken gliserin içeren ürünlerden yana tercihinizi yapabilirsiniz.

Gliserinin Cildimize Faydaları

Gliserin, yağlı cilt tipine sahip olan kişiler de dahil olmak üzere tüm cilt tiplerine sahip kişilerde kullanılabilir. Özellikle cildi yağlı olup akne, sivilceler, deri enfeksiyonları, kırışıklıklar, ince çizgileri yok etme tedavisinde kullanıldığı bilinir. Bu gibi cilt sorunlarına iyi gelen gliserin, aynı zamanda kuru cilt tipine sahip olan kişilerde de işe yarar. Cildin nem dengesini geri kazanmak için gliserin kullanmayı deneyebilirsiniz.

Gliserin, cilt üzerinde etkili bir bakım sağlayarak, cildi güzelleştirir ve canlandırır. Bunun tanı sıra cildin daha doğal ve bakımlı görünmesine yardımcı olduğu bilinir. Gliserin cildiniz için güvenli bir bileşiktir ve cilt üzerindeki olumlu etkileri şunları içerebilir:

  • Nemlendirici: Gliserin cilt üzerinde çok etkili nemlendirici görevi üstlenir. Özellikle kuru cilt tipine sahipseniz, cildinizin nemli kalması ve kırışıklıkları önlemek için kullanılabilir. Kış aylarında cildinizi soğuk havanın kötü etkilerinden korur. Gliserini bir pamuk yardımı ile kolay bir şekilde cildinize uygulayabilirsiniz. Hemen ardından cildinizin ne kadar yumuşak, esnek ve nemli hale geldiğine sizler de şahit olacaksınız.
  • Pürüzsüzleştirici: Kuru cilt tipine sahip olan kişiler için gliserin; gözenekleri sıkılaştırır. Aynı zamanda tahriş ve kızarıklıkları iyileştirir. Bunun yanı sıra cildin nem tutma kabiliyetini geri kazanmasına fayda sağlar ve nem dengesini korur. Cildin yaşlanmasının da önüne geçerek cilt elastiyetini korumaya yardımcı olur. Cildi pürüzsüzleştirir ve ciltte var olan kurulukları giderir. Aynı zamanda kuru cilt tiplerinde görülen mikroskobik çatlakların içini doldurarak, yüzünüzün yumuşamasına ve daha sağlıklı olmasına fayda sağlar.

Gliserin cilde uygulandığı zaman ciltte buharlaşma olur ve su kaybını en aza indirir. Bu da cilt su dengesini geri kazandırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status