Sivilce Kaşıntısına Ne Yapmalı? Ne İyi Gelir?

Cilt sorunların en büyük problemlerinden bir olan sivilcelere zaman içinde kaşıntıya sebep olabilir. Sivilce kaşıntısı çeşitli sebeplerle birlikte genelde vücutta çok miktarda oksidasyon üretiminden dolayı oluşmakta olan cilt bozukluğu hastalığıdır. Kaşıntı günler haftalar hatta aylarca sürebilir. Kaşıntı sırasında irinli ve kanlı bir durum ortaya çıkabilir. Ciltteki gözeneklerin ergenlik döneminde hormonlardan kaynaklı yağlanmalar sonucu tıkanmasıyla akne denilen siyah noktalar öncelikle oluşur.

Hijyene dikkat edilmezse ve cilt sürekli ellenirse buralar mikrop kapabilir. Bundan sonraki süreç sivilce oluşumunu hızlandırır. Sivilcelerin çıkışıyla birlikte kaşınma hissi ağır basar. İltihap dolana kadar bu kaşınma devam eder. İltihabın şişmesi kaşıntının en büyük nedenidir.

Sivilce Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivilcelerin ergenlik dönemi ile başlamasıyla birlikte başlayan sivilce kaşınma süreci de beraberinde gelir. Kaşınma hissi ağır bassa da daha kötü cilt sorunlarına sebep vermemek için kesinlikle elle kaşımaktan kaçınılmalıdır. Doktorun önerisi doğrultusunda verilen ilaçları kullanmak en doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu ilaçlar kaşıntıyı azaltmak ve iltihabı gidermek içindir. Sivilce kaşıntılarının karaciğer ve diyabetik rahatsızlıklar gibi başka nedenleri de olabilir. Bu nedenlerin anlaşılması için doktor muayenesi gerekebilir.

Tanı konulduğunda doktor önerisi ile gerekli tedaviyi başlatarak bu sorundan kurtulmak mümkün olabilir. Doktorun önereceği şekilde tedaviyi yaparak ve ilaçları gerektiği şekilde uygun olarak kullanarak sivilce kaşıntılarından kurtulmak mümkün olabilir.

Akne Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?

Sivilcelerin oluşumunda en büyük etkenlerden biri olan tıkanan gözeneklerin kapanmasından dolayı buraların akne ile dolmasıdır. Sivilce oluşumunda akne tedavisi için evde yapılabilecek bazı pratik yöntemler vardır. Örnek olarak sayabileceğimiz evde uygulayabileceğimiz yöntemler şunlardır.

Sivilce Kaşıntısına Ne Yapmalı?

Süt tedavisi: Sivilcelerin oluşunda etkili olan akneler içinde süt uygulaması tavsiye edilen yöntemler içindedir.

Sirke: sirke kokusu hoş olmasa da mikrop öldürücü özelliğinden dolayı sivilceler üzerindeki bakterileri öldürmede etkilidir. Bunun için 1 yemek kaşığı sirke ile iki yemek kaşığı su karıştırılır ve pamukla sivilcelere sürülerek 10 dakika bekletilir.

Bal: Bakterileri temizlemek ve kızarıklık oluşumunun önüne geçmek için bal sürmek te faydalıdır.

Limon: Sivilce oluşumunu kökten yok etmek için limonu sivilcelerin üstüne sürebilirsiniz. Limon ciltteki fazla yağı alarak sivilce oluşumunu engeller.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status