Sivilce Tedavisi Yöntemleri Ve Programları

Bilhassa bayanların en büyük sıkıntılarından biri olan sivilce sorunu, kısa sürede çözümlenemeyen tedavi programlarına ihtiyaç duyulan bir problemdir. Farklı teknik ve yöntemlerle sivilcelerinize çözüm bulabilmeniz için pek çok program detayına hâkim olmanız gerekir.

Cildinizin yapısından hormonal dengenize kadar her ayrıntı sivilce sorununuzu çözmeniz için ipucu olacaktır. Bu nedenle sivilce nasıl geçer sorusuna cevap ararken aynı zamanda tedaviler nelerdir sorusunu da araştırmalısınız.

Kimyasal Peeling Programı ile Sivilce Sorunu Çözülebilir!

Cildinize profesyonel dermatologlar tarafından uygulanması gereken kimyasal peelingler, meyve özlü asitlerden kimyasal içerikli asitlere kadar pek çok içeriğe sahiptir. TCA-trikloroasetik asit gibi pek çok teknikle cilt üzerinde tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Cilt derinizin soyularak yenilenmesi, genç ve temiz görünmesi bu peelingler sayesinde yapılmaktadır.

Cilt doktorları tarafından yapılması gereken bu uygulamalar; yüzeysel, orta derinlik ve derin kimyasal peeling olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Cildinize hangi kategoride müdahale edilmesi gerekirse o aşamada peeling uygulanacaktır.

Retinoidli Kremler ile Sivilce Tedavi Programı

Sivilce nasıl geçer sorusuna net cevap veren programlardan biri de retinoidli kremlerdir. Düzenli olarak uygulanan bu program, akne sorunlarında kullanılan topikal bir programdır. Bu tarz kremleri belli aralıklarla kullanmak, çıkacak sivilcelerin önlenmesini ayrıca var olanların da kurumasını sağlamaktadır.

Sivilce problemi denildiğinde yalnızca minik kırmızı sivilceler değil akne adı verilen iltihaplı türler de akla gelir. Nitekim iz bırakan, acı veren de aknelerdir. Akneden kaynaklanan sivilce probleminin önüne retinoidli programları ile geçilebilir. Uygulanan kremler sayesinde cildiniz rahatlayacak kendini yenileyecektir.

Antibiyotik Programları ile Sivilce Tedavisi

Önü alınamayan sivilceler için kullanılabilecek en mecburi program antibiyotiklerdir. Kesin çözüm olmakla beraber yan etkileri nedeniyle oldukça tereddüt ettiren antibiyotik programları, doktorlar tarafından en son önerilen tekniklerdir.

P.acnes bakterisinin neden olduğu akneler, kısa sürede cildin genel yüzeyine yayılır. Sonrasında kişi, elleriyle dokundukça durumunu daha da kötüleştirir. Bu süreçte retinoidli kremler ya da kimyasal peelinlerle sorun çözümlenemezse antibiyotik kullanımı sağlanır. Topikal olarak kullanılan antibiyotikler, sivilce tedavisinde en etkili programdır. Tek dezavantajları ise uzun süreli kullanımlarda kişinin metabolizması üzerinde olumsuz etkiye neden olmalarıdır.

Sivilceye neden olan bakteri bir süre sonra antibiyotiğe karşı bağışıklık kazanır. Dolayısıyla uygulanan tedavi yalnızca böbreklere ve karaciğere verdiği zararla olumsuz sonuç doğurur. Bu süreçte hızlı ve düzenli kullanım ile olumlu yanıt almak mümkündür.

Lazer Terapileri ile Sivilce Tedavisi

Sivilce tedavisi için kullanılan programlardan biri de lazer programıdır. Yaklaşık 3 haftalık seanslar şeklinde yapılan lazer tedavisi, cilt yenilenmesini sağlamaktadır. Mavi ışık tedavisi, fotodinamik tedavi ya da fraksiyonel lazer gibi programları da içinde bulunduran lazer uygulamaları, kişinin sivilce sorunundan kısa sürede kurtulmasını sağlamaktadır.

Son dönemlerde antibiyotiklerden çok tercih edilen lazer programları, yan etkileri oldukça düşük programlardır. Hem olumlu sonuç vermeleri hem de sorunsuz olmaları tercih edilirliklerini arttırmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status