Cinsel Yollardan Bulaşan Hastalıklar Kısaca

Cinsel hastalıklar yayılmalarına neden olan etkene göre sınıflanır. Bunlar bakteri, virüs, parazit ve mantar olarak dört ana guruba ayrılır.

Genellikle eşler arasındaki cinsel aktivitelerle bulaşan, genital organ disfonksiyonuna ve kimi zaman sistemik hastalıklara yol açan enfeksiyonlardır.

Bu hastalıklar özellikle kadınlarda, daha fonksiyonel bozukluklara yol açabilir. Tüplere yerleşerek kısırlığa, rahim içerisinde ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir.

Özellikle çiftler arasında en çok görülenler, halk arasında bel soğukluğu diye bilinen gonore chlamydia trachomatis, frengi diye bildiğimiz sifilis gibi sıralayabiliriz.

Virüslerden kaynaklananlar arasında en sık görülen hepatit B, AIDS dediğimiz HIV virüsü ayrıca hepatit C, herpes enfeksiyonları yer almaktadır.

Parazitlerden ise bilinenler kasık biti, uyuz gibi rahatsızlıklardır.

Bu hastalıklar daha çok cinsel yolla bulaşsa da, farklı şekillerde de bulaşabiliyor. Özellikle kan ve kan ürünlerinin nakli ve bunlara temas edilmesi, anneden bebeğe geçiş, mikrop taşıyan şırıngalarla ve iğnelerle müdahale edilmesi gibi.

Günümüzde kalıcı dövme yapılması, manikür-pedikür ve steril olmayan traş bıçakları yüzündende bulaş olayları görülmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status