DHA Oranı Yüksek Besinlerin Hafızaya Faydası

Alberta Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yayınlanan bir çalışmada, balıkta bulunan bir omega-3 yağ asidi olan DHA’nın beslenmede yüksek oranda alınmasının neden hafızayı geliştirdiğinin potansiyel bir açıklamasını bulduklarını söylediler.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, araştırmacı Yves Sauve ve arkadaşları DHA açısından yüksek besinler tüketen farelerde normal, sağlıklı beslenen farelere kıyasla beyindeki hipokampus bölgesinde %30 daha fazla DHA seviyesine sahip olduklarını keşfettiler.

Fizyoloji bölümünde, oftalmoloji bölümünde ve sinirbilimi merkezinde çalışan Sauve, Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi’nde araştırmacı olarak şunları söyledi:

“Balık takviyelerinin hafızayı nasıl geliştirdiğini bulmak istedik, bulduğumuz şey hipokampustaki bellek hücrelerinin birbirleri ile daha iyi iletişim kurabilmeleri ve beyindeki bu bölgedeki DHA seviyeleri daha yüksek olduğunda hafızaların daha iyi iletilmesidir. Bu da yüksek DHA alımının hafızayı geliştirdiğini açıklayabilir.” dedi.

Araştırmacılar, DHA açısından zengin bir diyet ile beyinde DHA ek depoları yerleştiğini doğruladı. Sauve, daha fazla balık tüketmenin veya takviyelerin alınmasının, yaşlandıkça beyindeki düşen DHA düzeylerini engelleyebileceğini açıklıyor.

Daha önce yapılan bir araştırmada Sauve, DHA tüketiminin yaşla ilişkili görme kaybının birikmesine neden olan gözün arka tarafındaki zehirli bir molekülü durdurduğunu bulmuştur.

DHA Nedir?

DHA, Dokosaheksaenoik asit’in kısaltmasıdır. Retina, sperm, testislerin ve insan beyninin serebral korteksinin ana yapısal bileşenleri olan bir omega-3 yağ asididir.

Soğuk su okyanus balık yağları DHA açısından zengindir. DHA ayrıca mikroalglerden ticari olarak üretilebilir.

Aşağıdaki gıdalar DHA açısından zengindir:

  • Yosunlar
  • Ançüez
  • Bluefin veya Albacore ton balığı
  • Anne sütü
  • Havyar veya Balık yumurtası
  • Ringa balığı
  • Somon
  • Sardalye
  • Kılıçbalığı

DHA balık yağı ve alzheimer hastalığı: Uzmanlar, düzenli olarak alınan DHA balık yağlarının Alzheimer hastalığının belirtilerini ve semptomlarını hafifletmesine yardımcı olabileceğine uzun zamandır inanıyorlardı. Bununla birlikte, JAMA’da (Journal of American Medical Association) yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, 18 aylık bir sürenin sonunda normal tüketimin plasebodan iyi olmadığını buldu.

DHA ve erkek doğurganlığı: Illinois Üniversitesi’nden araştırmacılar, düzenli balık yağı DHA tüketiminin, yuvarlak, olgunlaşmamış bir sperm hücresini aerodinamik süper yüzücüye ekstra uzun bir kuyruğa sokarak kemer oluşturmasına yardımcı olduğunu ve böylece erkek verimliliğini artırdığını keşfetti.

Düşük DHA ile yüksek intihar riski bağlantısı: Bilim adamları düşük DHA seviyelerinin yüksek intihar riski ile ilişkili olabileceğini keşfetti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status