İstiridye: Besin Değerleri ve Kalorisi

İstiridye söz konusu olduğunda, insanlar ya onları seviyor ya da onlardan nefret ediyor gibi görünüyor, ya da denemek için fazla ön yargılı oluyorlar. İstiridye hakkındaki düşünceleriniz ne olursa olsun, birçok besinsel faydasını inkar etmek zordur.

Bu küçük, lezzetli deniz ürünleri herhangi bir çiğneme gerektirmez, ancak temel mineral ve protein bakımından çok yüksektir. Belki de istiridye için etkileyici beslenme gerçekleri, henüz denemediyseniz onları denemeniz için size ilham verecektir.

Ayrıca Bakınız: İstiridye Faydaları

İstiridyenin Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 85g kabuksuz çiğ istiridye için verilmiştir.

  • Kalori: 69
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 90mg
  • Karbonhidratlar: 4.2g
  • Lif: 0g
  • Protein: 8g

Karbonhidrat

84 gr bir porsiyonda 4 gramın biraz üzerinde istiridye içinde çok az karbonhidrat vardır.

Yağlar

İstiridye içinde karbonhidratlara göre daha az yağ vardır ve 84 gr başına sadece 2 gramdır.

Protein

İstiridye protein ile doludur. 84 gr istiridye porsiyonu 8 gram protein ve tüm gerekli amino asitleri sağlar.

Vitaminler ve Mineraller

Düşük kalorili olmasına rağmen, istiridye vitamin ve mineral bakımından yüksektir. İstiridye iyi bir çinko, selenyum, bakır, demir ve B12 vitamini kaynağıdır.

İstiridye Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

İstiridye çiğ, pişmiş veya istiridye yahnisi gibi yemeklerde kullanılabilir. Genellikle çiğ istiridye yemek güvenlidir, ancak herhangi bir çiğ balık veya deniz mahsulünün tüketiminde olduğu gibi, gıda kaynaklı hastalık olasılığı da vardır. Çiğ istiridye, kolera ile ilgili bir bakteri olan Vibrio attaificus ile kirlenmiş olabilir. Ilık suda hasat edilen istiridye enfekte olma olasılığı, soğuk sudan toplanan istiridye türlerinden daha fazladır.

Çiğ veya az pişmiş kabuklu deniz ürünleri ve istiridye yemek, sizi bakteriyel vibrio enfeksiyonu, norovirüs enfeksiyonu veya hepatit A (karaciğerinizi etkileyen viral bir bozukluk) ile yakalanma riskine sokabilir. Bunun nedeni, istiridyelerin önemli miktarda suyu filtrelemesi ve bu suyun hepatit A virüsü içeren dışkı ile kontamine olması durumunda, istiridye kirlenebilir. Satın almak için istiridye test edilir, bu nedenle risk minimumdur.

Bakterileri yutan sağlıklı bir kişi karın ağrısı, kusma ve ishal yaşayabilir. Bununla birlikte, enfeksiyon, karaciğer hastalığı olan veya bağışıklığı baskılanmış bir kişide şiddetli olabilir, çünkü bakteriler kan dolaşımına girebilir ve yaklaşık %50 oranında ölümcül olan septisemiye neden olabilir.

İstiridye satın alırken riskinizi en aza indirmek için, güvenlik yönergelerine göre hasat edilmiş ve işlenmiş taze istiridye seçin. İstiridyeleri kırık kabukluysa atın ve açık kabuklara parmağınızla dokunun; canlı bir istiridye dokunduğunuzda kabuğunu kapatmalıdır. Kapanmazsa, atın.

Taze istiridye, servis yapana veya bir tarifte kullanana kadar önerilen sıcaklıkta soğutulmalıdır. Taze istiridye pişirdiğinizde, kabuklar açılmalıdır. Kapalı kalan istiridye kabuklarını atın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status