Pancarın Sağlığımıza Mucizevi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Pancar, yaprakları pazı ve ıspanak gibi diğer koyu yapraklı yeşillikler ile aynı besin değerini sunar: Karbonhidratlarda çok düşüktür ve birçok yararlı vitamin ve mineral ile doludur. Ancak pancarın da sunabileceği çok şey var.

Ayrıca Bakınız: Pancar Besin Değerleri

Pancar Yemenin Yararları

İltihapla Mücadele!

Pancarlara kırmızımsı-mor renk tonlarını veren ve onlara antioksidanlar sağlayan betalainler adı verilen bitkisel besinler içerir. Bu bileşikler vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya ve hücre hasarıyla savaşmaya yardımcı olur.

Dayanıklılığı Artırır!

Bir araştırma analizi, egzersizden önce pancar suyu içenlerin daha fazla egzersiz yapabildiklerini ve kardiyovasküler dayanıklılığın arttığını gösterdi.

Bunun nedeni, yoğunluk egzersiz ve yüksek yoğunluklu egzersiz tolerans artırmak için pancardaki nitratların düşük oksijen maliyetini azaltabilecek bir süreç olan nitrik aside dönüşmesidir.

Kan Basıncını Azaltır!

Pancar suyunun da hipertansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yine, bu yararlı etkiden sorumlu gibi görünen pancarlardaki nitratlardır.

Bilişsel İşlevi Geliştirir!

Yaşlı yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, nitratları yüksek bir diyetin de beyne giden kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabileceği sonucuna varmış, bu da bilişsel sağlığı ve işlevselliği artırmıştır.

2014’te yayınlanan tip 2 diyabetli kişilerde yapılan bir başka çalışmada, (bilişsel performans göstergesi) pancar suyu tüketen kişilerde reaksiyon süresinde bir artış olduğu gösterilmiştir.

Alerjiler

Pancarlara alerjik reaksiyonlar çok nadir olduğu için pancarlar genellikle yemeklerde servis edilen miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir

Pancar Zararları ve Yan Etkileri

Pancardaki pigment, onları yedikten sonra bağırsaklarınıza sızabilir. Aksi takdirde sağlıklı hissediyorsanız ve pancar tükettikten sonra idrarınızda veya dışkıda kırmızı bir renk tonu fark ederseniz endişelenmemelisiniz. Hasta hissediyorsanız veya renk değişmezse, dışkı rengindeki değişiklikler dahili bir sorunun göstergesi olabileceğinden hemen doktorunuza başvurun.

Pancar, kalsiyum ve / veya C vitamini ile birleştirildiğinde oksalat oluşturabilen oksalik asit içerir. Vücutta aşırı miktarda oksalat, idrar yolu enfeksiyonlarına, böbrek taşlarına ve hatta böbrek yetmezliğine yol açabilir. Böbrek hastalığınız varsa veya başka bir nedenle düşük oksalatlı bir diyet yapıyorsanız, doktorunuz pancar tüketiminizi sınırlamayı önerebilir (özellikle yeşillikleri).

Pancar pişirdiğinizde çiğ pancardan biraz daha fazla sodyum alırlar. Ayrıca çiğ pancardan daha fazla şekere sahiptirler (pişmiş için fincan başına yaklaşık 13,5 g, çiğ için fincan başına 9 g). Ayrıca kavanozlanmış, konserve ve turşu pancarları da satın alabilirsiniz. Konserve pancar, taze ve daha fazla sodyumdan biraz daha az protein, lif ve şekere sahiptir.

Pancar turşuları da popülerdir ve farklı besin değerlerine sahiptir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status