Gün İçinde Kaç Öğün Yemek Yemeli?

Sağlıklı yaşamak isteyen pek çok insan günümüzde beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bilmektedir. Özellikle de sağlıklı beslenmek isteyenlerin en çok kafasını karıştıran sorulardan biri de gün içerisinde kaç öğün yemenin bizler için sağlıklı olduğudur. Diyetisyenlerin açıklamalarına baktığımızda, bu konuda fikir ayrılıkları yaşamaktadırlar. Bazıları sık öğünlerle beslenilmesi gerektiğini özellikle vurguluyor. Bazı beslenme uzmanları ise günde iki defa yemek yenilmesinin sağlığımıza yararlı olduğunu savunmaktadır. Yapılan tüm bu açıklamalar, insanların akıllarında soru işareti bırakıyor. Eğer sizler de gün içinde kaç öğün yemek yemenin faydalı olduğunu merak ediyor iseniz, yazımızın devamını okuyarak bir karara varabilirsiniz.

Günde 5 Öğün Beslenmenin Faydaları

Son zamanlar bazı beslenme uzmanları sık sık az öğün ile beslenmeyi savunuyorlar. Günde 5 öğün beslenme de buna dahildir.  Modern diyetisyenler günde beş öğün yemek yenilmesini önerirken bunların hepsi ana öğünden oluşmamaktadır. Bu öğünlerde az porsiyonlarda yemeklerin yenilmesi önerilir. Böylece midenin daha az yükleneceğiniz ve sindirimin daha rahat olacağını savunurlar.

Günde 3 Öğün Beslenme Faydaları

Günde iç öğün beslenme, hepimizin bildiği ve anne babalarımızdan büyüklerimizden alışkın olduğumuz aslında geleneksel bir beslenme şeklidir. Bu beslenmede kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olarak üç ana öğün yer alır. Bazı uzmanlar ile beslenmenin metabolizmaya daha yarar sağladığını belirtirler. Ancak bu 3 ana öğünün arasında beşer saatlik dilimin olması gerekir. iğini savunuyorlar. Bu beslenme şeklinde beslenme uzmanları, karbonhidratlı gıdaların da az miktarda alınması gerektiğini özellikle vurguluyorlar.

Geçmişte beslenme şekilleri dönem dönem değişiklik göstermiştir. Örneğin  19. yüzyılda yaygın olan yeme alışkanlığı, günde 2 öğün beslenme şeklindeydi. Eski Yunanlılar ve Romalılar döneminde ise günde bir öğün beslenme olduğu bilinmektedir. Fakat günümüzde tek öğün beslenme obeziteye sebebiyet olabilir. Tek öğün beslenme eskiden çiğ ve doğal gıdalar tüketildiği için şişmanlığa sebep vermiyordu. Neticede, günde kaç öğün beslenmemizin yanı sıra sağlıklı ve doğal gıdalar ile beslenmek sağlıklı yaşam için büyük bir önem taşımaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status