Tatlı Patatesin 5 Şaşırtıcı Faydası ve Zararları Nelerdir?

Tatlı patatesler, renkli, sağlığı güçlendirici besinlere sahip dolgu sebzeleridir. İşte beslenmenize tatlı patates eklemenin bazı faydaları şunları içerir:

Ayrıca Bakınız: Tatlı Patates Besin Değerleri

Tatlı Patates Yemenin Yararları

Kanserin Önlenmesine Yardımcı Olabilir!

Tatlı patatesler, kanser önleme ve tedavi için incelenen antioksidanlar açısından zengindir. Özellikle mor tatlı patatesler, kanser hücrelerinin apoptozunu (veya programlanmış hücre ölümünü) arttırdığı anlaşılan antosiyaninlerde yüksektir.

Kanser için tatlı patatesin tüm faydaları hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, çoğu insan için, koruyucu bir sağlık önlemi olarak daha sık tatlı patates yemeyle ilişkili minimum riskler vardır.

Kızamığın Şiddetini Azaltır!

Tatlı patatesler, zengin turuncu renklerinden sorumlu olan çeşitli A vitamini formlarında son derece yüksektir. Bir tatlı patates yemek, günlük A vitamini gereksinimlerini %150 aşar.

Aşıların yerini tutmasa da, A vitamini gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklar için kızamık süresini kısaltmada önemli bir rol oynar. Kızamığın yanı sıra, yeterli miktarda A vitamini almak genel olarak bağışıklık sistemini destekler ve tatlı patatesler mükemmel bir kaynaktır.

Göz Sağlığını Korur!

Tatlı patateslerde bol miktarda bulunan başka bir A vitamini formu, göz sağlığı için gerekli olan beta karoten’dir. Bir fincan tatlı patates, 11.3 miligram beta karoten sağlar.

15 miligram beta karoten takviyesinin, özellikle C vitamini, çinko ve bakır (ayrıca tatlı patateslerde doğal olarak bulunur) ile birleştirildiğinde yaşa bağlı maküler dejenerasyona karşı koruduğu kanıtlanmıştır.

Kardiyovasküler Sağlığı Destekler!

Tatlı patateslerdeki antosiyaninler de kalp hastalığı riskini azaltan anti-enflamatuar etkilerle ilişkilidir. Bazı pro-inflamatuar sitokinlerin mor tatlı patates ekstraktına yanıt olarak bastırıldığı görülmektedir.

Ek olarak, herhangi bir sebzedeki lifin kolesterolü düşürdüğü bilinirken, tatlı patateslerin yüksek potasyum seviyeleri kan basıncını düşürür.

Diyabet Yönetimine Yardımcı Olur!

Uzmanlar, tatlı patatesi, diyabet yönetimi için sağlıklı bir beslenme planına iyi uyan düşük bir GI gıda olarak kabul eder. Tatlı patates, ananas veya makarna gibi daha yüksek GI gıdaların alımını dengelemek için iyi bir yoldur.

Ayrıca Bakınız: Şeker Hastalarına Diyet Tavsiyeleri

Normal patatesleri tatlı patateslerle değiştirmek, yemeğinizin potasyum, A vitamini, C vitamini ve lifle besin alımını artıracaktır.

Alerjiler         

Tatlı patatesler yaygın bir alerjen değildir, ancak gıda alerjilerinin doğası, herhangi bir yiyeceğe yanıt olarak her yaşta gelişebilmeleridir. Semptomlar döküntü, kusma veya şişlikten potansiyel olarak yaşam tehdit olan anafilaksiye kadar değişebilir. Tatlı patateslere alerjiden şüpheleniyorsanız, bireysel değerlendirme için doktorunuza danışın.

Tatlı Patates Zararları ve Yan Etkileri

Tatlı patates tüketimi ile ilişkili çok az olumsuz etki vardır. Tatlı patates, havuç veya balkabağı gibi yüksek miktarda beta-karoten açısından zengin sebzeler yemenin asgari bir yan etkisi, cildinizin oranj bir alt ton almaya başlamasıdır.

Bu renklendirme, karotenemi adı verilen nadir bir durumun sonucudur. Alarm verici görünse de, karotenemi aslında tehlikeli değildir ve çeşitli gıdaların daha dengeli bir şekilde alınmasıyla kendi başına azalmalıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status