Kuru Meyvelerde Şeker Oranı Daha Mı Yüksek?

Kuru üzüm ve kuru erik gibi kuru meyveler tavsiye edilen atıştırmalıklardır, çünkü uzun süre dayanırlar ve iyi vitamin, mineral ve lif kaynaklarıdır. Ancak, hem taze meyveler hem de kurutulmuş versiyonları için beslenme bilgilerini incelerseniz, kurutulmuş meyvelerde servis başına çok daha fazla şeker ve kalori görebilirsiniz.

Peki ne olacak? Kurutma işlemi sırasında meyveler sihirli bir şekilde daha fazla şeker yapar mı? Hayır! Meyve susuz kaldığında daha fazla şeker geliştirmez, ancak hacim kaybeder, bu yüzden sorun meyveleri karşılaştırmadan önce ne kadar tükettiğinizdir.

Su Kaybı Hacim Kaybına Eşittir!

Meyveler özel dehidratörlerde kurutulur veya doğal olarak dehidre etmek için güneşte bırakılabilir ve neredeyse tüm su kaybolduğunda meyve hazırdır. Su kaybı fiziksel boyut kaybı anlamına gelir, bu yüzden tombul, sulu bir üzüm kuru üzüm haline geldiğinde, çok daha küçüktür. Aynı şey, erik de kuru erik olarak kurutulduğunda veya herhangi bir meyve veya çilek susuz kaldığında olur.

Taze ve kurutulmuş meyveleri hacme göre karşılaştırdığınızda, kurutulmuş meyvede her zaman daha fazla şeker ve kalori bulacaksınız. Ancak bunları parça parça analiz ederseniz, şeker ve kalori yaklaşık olarak aynı olacaktır.

Yani, örneğin, bir fincan kuru üzüm 80 gramdan fazla şekere sahipken, bir fincan üzüm yaklaşık 15 gram veya daha azına sahiptir. Bunu kaloriye çevirin ve üzüm fincanının yaklaşık 100 kalori olduğunu ve kuru üzüm fincanının 434 kalorinin üzerinde olduğunu göreceksiniz.

Miktar ile Karşılaştır!

Böylece, taze meyveleri ve kuru meyveleri fincanla karşılaştırdığınızda ne olduğunu görebilirsiniz, çünkü 250’den fazla kuru üzümle karşılaştırıldığında, bir fincan ölçüm kabına sadece yaklaşık 30 ila 40 taze üzüm sığabilir. Peki ya onları miktar ile karşılaştırırsanız ne olur?

Araştırmalara göre, 30 üzüm yaklaşık 12 gram şeker ve 48 kaloriye sahiptir. Otuz kuru üzümde 47 kalori ve 10 gramın altında şeker bulunur. Kuru üzüm kurutma işlemi sırasında şekeri kaybediyor gibi görünüyor, ancak muhtemelen böyle değil. Üzümlerin doğal şeker içeriği çeşitliliğe göre değişir ve besin değeri değerlendirmeleri muhtemelen farklı tiplerde yapılmıştır. Ancak, buna rağmen, bir kuru üzümü bir üzümle karşılaştırdığınızda, su hariç besin sayıları hemen hemen aynıdır.

Kızılcık gibi bazı kurutulmuş meyvelerin çok tart olduğuna dikkat etmek önemlidir, onları yemek için zar zor dayanabilirsiniz. Bu nedenle kurutma işlemi sırasında genellikle şeker veya meyve suları eklenir, böylece elde edilen bir aperatif olarak satılabilir.

Kuru Meyveler Zararlı Mı? Kilo Aldırır Mı?

Sağlıklı dengeli bir beslenme biraz meyve içermelidir. Taze meyve muhtemelen C vitamini gibi bazı vitaminlerde daha yüksektir, ancak kurutma işlemi sırasında mineral ve lif içeriği korunur, bu nedenle kurutulmuş meyveden kaçınmaya gerek yoktur. Ancak kilonuzu kontrol ediyorsanız, porsiyon boyutlarına ve kalori miktarlarına dikkat etmeniz gerekir.

Kuru üzüm, kuru yaban mersini, elma cipsi ve kuru kayısı çok uygundur ve taze meyvelerden daha uzun süre saklanır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status