Hamilelikte 38.Hafta: Bebek Gelişimi ve Vücutta Değişiklikler

Hamileliğinizin 38.haftasında, bebeğiniz artık dünyayı görmeye hazırdır. Bebeğinizin dünyaya geleceği günü eşinizle birlikte sabırsızlıkla bekliyor olabilirsiniz. Doğum hakkında kendinizi endişeli hissedebilirsiniz. Yine, vajinal akıntı olması da sizi endişelendirebilir.

38 haftalık gebelik hakkında merak edilen her şeyi yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin 38. Haftasında Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

Hamile kadınların pek çoğu 38.haftaya girdikten sonra doğumda karşılaşabilecekleri olaylar hakkında düşünmeye başlarlar. Zihninizi doğuma hazırlamaya başlamış olabilirsiniz ve doğum heyecanının yanı sıra endişe de söz konusu olabilir.

38 haftalık hamilelikte vücudunuzda meydana gelen değişikliklerden bazıları şöyledir:

  • Gebelikte jelatin benzeri mukus maddesi rahimde tutunur. 38.hafta sonunda, mukus doğum için tahliye edilir. Bazen akıntı olarak veya kan ile renklendirilmiş şekilde vücuttan dışarı atılır. Mukus akıntısı çok kanlı olmadığı sürece endişelenecek bir şey yoktur.
  • 38 hafta boyunca göğüslerde sızıntılar olabilir. Göğüslerden kolostrum maddesi sızar. Bu madde, anne tarafından salgılanan ilk süttür ve bebek için gerekli olan tüm besinleri içerir.
  • Anksiyete bozukluğu, kaygı, endişe ve huzursuzluk gibi duygular olabilir. Doğum ve doğum sonrası hakkında aklınıza takılan pek çok soru sizi endişelendirebilir.
  • Braxton Hicks kasılmaları şiddeti ve sıklığı artar.
  • Doğum günü yaklaştıkça, vücudunuzda genel olarak rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ayaklarınız her zamankinden daha şişmiştir. Sırt ağrısı devam edebilir ve bu rahatsızlıklar uykunuzu kaçırabilir. Uykusuzluk ve stresle birlikte kendinizi bitkin hissedebilirsiniz.

Hamileliğin 38. Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Bebeğiniz artık gerçek dünya ile tanışmaya hazırlanmaktadır ve gelişim sürecinin son aşamalarındadır. Ciğerleri olgunlaşmaya devam etmektedir. Ayrıca sinir sistemi de gelişmektedir. Vücudu yağ depolamaya devam eder Bu sayede, bebeğinizin derisi altındaki yağ dokusu doğduktan sonra vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur.

Gebeliğin 38.haftasında erkek bebekler kız bebeklere göre daha ağır olma eğilimindedir. Ancak bebeğinizin ağırlığı bu hafta ortalama 2.7 kilogram olabilir. Hafif bir artış ile kilo almaya devam edecektir.

Bu yazımızda 38 haftalık hamilelik belirtileri, anne ve bebeğin vücudunda meydana gelen değişiklikler hakkında bilgiler verdik.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status