Hamilelikte Mayonez Yenir Mi? Zararlı Mı?

Hamileyken sandviç veya burgerlerin içine mayonez ilave etmeden önce iki kez düşünüyor olabilirsiniz. Mayonez satın almadan önce, çiğ veya pastörize yumurtadan hazırlanmış olup olmadığına dikkat etmeniz önemlidir. Eğer sizler de hamilelikte mayonez tüketmenin zararlı olup olmadığını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Eğer tükettiğiniz mayonez pastörize (ısıyla işlenmiş) bir yumurta ile yapılmış ise, hamilelikte mayonez yemek güvenlidir. Mayonez içeriğinde bitkisel yağ, limon suyu, sirke ve yumurta sarısı bulunur. Süpermarketlerde soğuk raflarda bulunmayan mayonezler pastörize yumurtadan yapılmaktadır ve tüketimi güvenlidir.

Örneğin; Heinz ve Hellman mayonezleri, piyasadaki diğer mayonez markalarına göre daha güvenli ve popülerdir. Ancak, evde yapılan mayonezler, çiğ yumurtadan hazırlandığı için salmonella riski içerirler. Bu nedenle, hamilelikte ev yapımı mayonez yemek riski olabilir.

Hamilelikte Mayonezin Faydaları

Sınırlı miktarda yenildiği takdirde, mayonez sağlık için yararlı olabilir. Bu faydaları şöyledir:

1. E Vitamini:

Bir çorba kaşığı mayonezde 1.77 miligram E vitamini vardır. E vitamini, gebelikte kan şekeri düzeylerini korumaya yardımcı olur. Düşük yapma riskini azaltır ve gelecekte solunum sorunlarına yakalanma riskini önler.

2. K Vitamini:

Bir çorba kaşığı mayonez, 24 mcg K vitamini içerir. Günlük vücudun 60 mcg K vitaminine ihtiyacı vardır ve bir çorba kaşığı mayonezle %30’u karşılanır. K vitamini, doğumda pıhtılaşmaya yardımcı olur ve aşırı kanamayı önler. Ayrıca bebeğin gelişimi için de önemli bir vitamindir.

3. Yağ İçeriği:

Bir çorba kaşığı mayonez içerisinde 5 gm yağ vardır. Az miktarlarda yağ, vücudun enerjisi için gereklidir. Ancak, doymuş yağlar sağlıklı değildir.

Hamilelikte Mayonezin Zararları

Yukarıda belirtildiği gibi, mayonez yağ ve diğer zararlı unsurları yüksek düzeyde içerir. Hamilelikte yarardan çok zararı vardır. Az miktarlarda yenilmesi gerekir ve mayonez yemeyi sınırlandırmak daha önemlidir.

1. Bakteri:

Eğer salmonella bakterisi bulaşmış mayonezi tüketirseniz; aşırı dehidrasyon, kan dolaşımına bakteri, menenjit ve reaktif artrit hastalıklarına yol açabilir. Çiğ yumurta ile yapılan mayonezler listeria riski taşırlar.

2. Yüksek Kalorili:

Mayonez, yüksek kalorili bir gıdadır ve aşırı kilo almaya neden olabilir.

3. Yağ İçeriği:

2014 yılında yapılan bir çalışmada, anne adaylarının aşırı yağ tüketmesinin bebeğin bağışıklık sistemine zarar vereceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, çocukta ileride obezite sorunları görülebilir.

4. Şeker ve Sodyum Seviyeleri:

Mayonez yüksek miktarda şeker ve sodyum içerir. Bu iki madde sınırlı miktarda alınmalıdır. Yoksa, diyabete yol açabilir ve sodyum ise kan basıncını artırabilir.

5. Yapay Koruyucular:

Piyasada satılan mayonezler kimyasallar ve katkı maddeleri ile korunur. Çoğunlukla güvenlidir. Ancak, gebe kadınlarda bulantı ve halsizlik gibi yan etkileri olabilir. Bazı gebe kadınlarda alerjik sorunlar görülebilir.

Hamilelikte çok az miktarlarda mayonez yemek, anne ve bebeğe zarar vermez. Ancak, sürekli ve aşırı miktarda yenilmesi bazı olası yan etkilere yol açabilir.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status