Koronavirüs ve Tüm Hamile Kadınlar İçin Genel Bilgiler

Corona Virüsünün Hamileler Üzerindeki Etkisi Nedir?

Hamile kadınlar, yeni koronavirüs bulatıysa diğer sağlıklı yetişkinlere göre ciddi şekilde hasta olma olasılıkları daha yüksek görünmüyor. Hamile kadınların büyük çoğunluğunun sadece hafif veya orta derecede soğuk algınlığı ya da grip benzeri semptomlar yaşaması beklenmektedir. Öksürük, ateş, nefes darlığı, baş ağrısı ve koku alma duyusunun kaybı diğer ilgili semptomlardır.

Zatürre gibi daha şiddetli semptomlar, yaşlılarda, zayıflamış bağışıklık sistemi olanlarda veya uzun süreli rahatsızlıkları olanlarda daha yaygın görünmektedir. Henüz, bu enfeksiyona yakalanan hamile kadınların, diğer sağlıklı bireylerden daha fazla ciddi komplikasyon riski altında olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Koronavirüsün Anne Karnındaki Bebeğe Etkisi Ne Olur?

Bu çok yeni bir virüs olduğu için, onu yeni öğrenmeye başlıyoruz. Düşük yapma riskinin arttığını gösteren hiçbir kanıt yoktur.

Ortaya çıkan kanıtlar, hamilelik veya doğum sırasında bir kadından bebeğine bulaşmanın (dikey bulaşma) olası olduğunu göstermektedir. Bunun muhtemel göründüğü, ancak güven verici bir şekilde bebekler hem hastaneden taburcu edilmiş hem de iyi durumda olan vakalar bildirilmiştir.

Dünya çapında daha önce bildirilen tüm vakalarda, enfeksiyon doğumdan en az 30 saat sonra bulunmuştur. Doğumdan hemen sonra koronavirüs pozitif tüm bildirilen yeni doğan bebek vakalarında bebeğin iyi durumda olduğunu vurgulamak önemlidir.

Mevcut kanıtlar göz önüne alındığında, virüse sahipseniz, bebeğinizin gelişiminde sorunlara yol açması olası değildir ve şu anda hiçbiri gözlemlenmemiştir.

Çin’de bazı bebekler, koronavirüs semptomları olan kadınlardan erken doğdu. Koronavirüsün bu erken doğumlara neden olup olmadığı veya kadının sağlığı için bebeğin erken doğmasının tetikleyip tetiklemediği belirsiz.

Hamileyken Koronavirüse Yakalanma Riskimi Azaltmak İçin Ne Yapabilirim?

Yapılacak en önemli şey, Devlet Yönergelerini takip etmektir. Hamile kadınlar ve evlerinin geri kalanı için bu aşağıdakileri içerir:

  • Düzenli el yıkama
  • Siz veya ailenizden biri öksürdüğünde veya hapşırdığında mendil kullanın, atın ve ellerinizi yıkayın.
  • Koronavirüs belirtileri gösteren biriyle temastan kaçının. Bu semptomlar arasında yüksek ateş ve / veya yeni ve sürekli öksürük bulunur.
  • Mümkünse toplu taşıma araçlarını gereksiz yere kullanmaktan kaçının.
  • Mümkünse evden çalışın.
  • Halka açık alanlarda büyük ve küçük toplantılardan kaçının. Barların, restoranların, eğlence merkezlerinin ve benzeri mekanların şu anda kapalı olduğunu, çünkü enfeksiyonların insanların bir araya geldiği kapalı alanlarda kolayca yayıldığını unutmayın.
  • Arkadaşlarınız ve ailenizle bir araya gelmekten kaçının. Telefon, internet ve sosyal medya gibi uzak teknolojiyi kullanarak iletişim halinde olun.
  • Doktorunuzla veya diğer temel hizmetlerle iletişim kurmak için telefon veya online hizmetleri kullanın.

Hamileyim, Pandemi Döneminde Ne Yapmam Gerekiyor?

Önlem olarak, sosyal mesafeyle ilgili hükümetin tavsiyelerine uymalısınız. Halka açık yerlerden uzak durun ve koronavirüsü düşündüren semptomları olan herkesten kaçının. Hamile kadınların gıda alışverişi, egzersiz gibi temel ihtiyaçlar için dışarı çıkması ve doğum öncesi randevulara gitmesi hala gerekli görülüyor.

Doğum Öncesi ve Sonrası Randevularıma Gitmeli Miyim?

Evet. İyi olduğunuzda planlanmış rutin bakımınıza devam etmeniz gerçekten önemlidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status