Hamilelikte Çilek Yemek Faydalı Mı?

Hamileyken bazı gıdalara aşermeniz gayet normaldir. Eğer tatlılara karşı konulamaz derecede aşeriyorsanız, fazla şeker alımını önlemek için çilek gibi meyveler yiyerek vücudunuzun tatlı ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Eğer gebelikte çilek yemenin zararlı olup olmadığını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Basitçe söylemek gerekirse, çilek hamilelikte tüketilmesi gereken bir meyvedir. Bu sulu meyveler nele sağlık için çok yararlıdır. Hamilelikte tüketildiğinde de oldukça faydalıdır.

Yapılan çalışmalara göre, hamilelikte çilek yemek anne karnındaki bebek için oldukça yarar görülmüştür. İleri yaşlarda çocuğun üzerinde olumlu etkilere sahip olabileceği ortaya çıkan sonuçlar arasındadır.

Çilek, iyi miktarda folik asit içerir. Folik asit, gebelikte çok önemlidir ve bebeği nöral tüp defektine karşı korumaya yardımcı olur.

Beslenme programınızda yeterli miktarda folik asit içeren gıdaların olması, diğer sağlık sorunları risklerini de azaltmaya yardımcı olur. Çilek, mükemmel bir folik asit kaynağıdır.

Birçok hamile bayanda folik asit ihtiyacını karşılamak için takviyelere gerek duyulur. Çilek, folik asidin en doğal kaynağıdır.

Taze veya dondurulmuş çilek, aşırıya kaçmadan yeteri miktarda yenildiği takdirde sağlığa pek çok faydası dokunmaktadır. Çileğin sağlığımıza faydaları aşağıda listelenmiştir.

  • Çilek, yaşlanmayı yavaşlatır ve serbest radikal hasarına karşı vücudu korur. C vitamini ve antioksidan kaynağıdır.
  • Çilek, C vitamini açısından zengindir ve bu vitamin birçok hastalığa karşı vücudu güçlendirmeye ve korumaya yardımcı olur.
  • Çilek, göz sağlığını destekler. İleri yaşlarda katarakt ve görme kaybı oluşumunu önleyebilir. Çileğin içerdiği C vitamini, kornea ve retinayı güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Son zamanlarda yapılan çalışmalar, aynı zamanda, çileğin hücrelerde serbest radikallerin etkilerini nötralize eden antioksidan içerdiğini ve kansere karşı korunmada etkisi olduğunu göstermiştir.
  • Düzenli olarak çilek yemek, vücutta kötü kolesterol seviyelerini düşürür ve böylece kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Hamile kaldıktan sonra sağlıklı beslenme alışkanları edinmek, taze ve sağlıklı sebze meyveler tüketmek, dengeli beslenmek önemlidir. Bu makalemizde hamilelikte çilek yemenin faydalarından bahsettik. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status