Gebelikte Sinüzit Belirtileri Neler?

Hamilelik boyunca hormon değişimleri çok görülen bir durumdur. Bu hormon değişimleri sonucunda beraberinde bazı hastalıkları da tetikleyebilir. Hamilelikte sinüs hastalığı normal zamanlardan daha şiddetli şekilde seyreden bir hastalıktır. Sinüs tıkalı burun kanallarında mukus akışının yavaşlaması ve bu kanallarda tıkanmanın yaşanması sonucu iltihaplanma olayının yaşanmasıdır. Sinüs hastalığında yüzde basınç, diş ağrısına benzer ağrılar, burun akıntısının koyu sarı ve yeşilimsi olması, kötü bir kokunun ağız içinde olması, geniz akıntısı, geniz akıntısına bağlı olarak mide bulantısı, burun tıkanıklığı ve kuru öksürük olarak belirtileri sayabiliriz.

Sinüs hastalığı ile görülen belirtiler kronik sinüzitte daha kötü bir şekilde ve uzun süre zarfında devam eder kronikleşemeden bu hastalığı tedavi ettirmek çok önemlidir. Tedavi şeklinde ilaç tedavisi genelde yapılır. Ancak hamile bayanlarda bebeğe zarar verme endişesinden dolayı ilaç tedavisi önerilmez. Bunun yerine ilaçsız tedavi yöntemleri olan doğal tedavi yöntemleri önerilir. Evde uygulanacak basit yöntemlerle hamilikte ortaya çıkan sinüs tam olarak tedavi edilemese de belirtileri azaltılabilir.

Hamilelikte Sinüs Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik döneminde sinüs hastalığının belirtilerinin şiddeti daha da artar demiştik. Hamilelikte sinüs belirtileri olarak birçok faktör örnek gösterilebilir. Öncelikle şunu bilmekte yarar vardır. Sinüs hastalığı hamile bayanlarda enfeksiyon durumlarından kaynaklanabileceği gibi hormon değişimlerinden de kaynaklanabilir. Aynı zamanda saman nezlesi gibi alerjik semptomları olan hastalarda alerji nedenlerinden dolayı da hastalık oluşabilir. Neden kaynaklandığını anlamak için doktorun hastayı iyice muayene etmesi gerekir ve ona göre tanıyı koyması gerekir.

Hamilelikte sinüs hastalığı belirtileri olarak; sarı yada yeşilimsi burun akıntısı, burun ve göz çevresinde yüzün tamamında yer alan ağrı ve basınç hissi oluşması, öksürük nöbetlerinin yaşanması, tat alırken ve koku alırken duyarsızlaşma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra çok şiddetli bağ ağrıları, boğazda meydan gelen ağrı hissi ve aşırı bir yorgunluk hissi de hamilelikte görülen sinüs hastalığının belirtileridir. Doktorun önereceği uygun tedavi yöntemleriyle iyileşme sürecine gidilir ve tedavisi bu şekilde yapılmaya çalışılır.

Hamilelikte Sinüs Hastalığı İle Nasıl Mücadele Edilir?

Hamlelik döneminde şiddeti daha çok artan sinüs hastalığı tedavisi için hamile bayanlar için bazı tavsiyelerimiz olacak. İlaç tedavisi uygun olmadığı için bu tedavi yöntemleri doğaldır. Bu şekilde hastalık tam olarak geçmese de etkileri azaltılabilir. Hamilelikte sinüs tedavisi için yapılabilecek bazı şeyler;

Hamilelikte Sinüzit Belirtileri

  • Yorgunluk hissi için bu dönemde dinlenmeye özen gösterin.
  • Bol sıvı tüketin. Su içmeye özen gösterin.
  • Vitamin içeriği zengin gıdaları tüketmeye özen gösterin.
  • Temiz hava hastalığı azaltan nedenlerdendir. Bu açıdan bol oksijen alan yerlerde bulunmaya özen gösterin. Bu mümkün değilse kirli ortamlardan uzak durun.
  • Sigara ve alkol bağımlılığından kurtulmaya çalışın.
  • Sinüslerin açılması için buhar banyosu ya da ılık bir duş yapın. Bu sinüslerdeki mukus akışını hızlandırarak rahatlama hissi sağlar.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status