Hamilelikte Marul Yenir Mi?

Gebe kaldıktan sonra canınız taze marul ve salata yemek isteyebilir. Eğer marul salatası yemekten keyif alıyorsanız ve bu sebzenin sağlığınız için güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Hamileyken de marul yemenizde bir sakında yoktur. Lezzetli marul salataları yaparak tadını çıkarabilirsiniz. Ancak, bu sebzeyi yemeden önce güzelce yıkamaya özen göstermelisiniz. Marulu iyice yıkamadığınız takdirde, bazı hastalıklara yol açabilen parazit ve bakterilerin vücudunuza bulaşmasına neden olabilir.

Hamilelikte Marul Yemenin Faydaları

Marul yemek, sağlığımıza pek çok fayda sağlar. İşte, hamilelikte marul tüketmenin olağanüstü faydaları şöyledir:

1. Doğum Kusurlarını Önler:

Marul, iyi oranda folik asit içerir ve bu madde doğum kusurları riskini önler. Marulun içerdiği mineral ve vitaminler sağlıklı bir gebelik geçirmenize yardımcı olur. İçerdiği K vitamini ise, kanama riskini önler ve plasenta yoluyla geçerek, bebeğe fayda sağlar.

2. Sindirimi Kolaylaştırır:

Marul, içerdiği lif ile sindirimi teşvik eder ve gebelikte kabızlığı önler. Ayrıca içerdiği klorür sindirime yardımcı olur ve vücut sıvıları için önemlidir.

3. Kolesterolü Düşürür:

Marul, kolesterol seviyesini düzenlemeye yardımcı olur ve gebelik sırasında kalp ile ilgili sorunlar ve felç riskini önler.

4. Bağışıklığı Artırır:

Marul çok fazla antioksidan içerir. Bu da serbest radikalleri nötralize etmek, hücre ve doku hasarını önlemeye yardımcı olur. Bağışıklığı artırır ve zararlı hastalıkların gelişme riskini önler.

5. Kanser Karşıtı Faydaları:

Taze marul yaprakları, kanserin özellikle de meme ve lösemi kanserinin gelişmesini önlemede son derece yararlıdır.

6. İltihabı Azaltır:

Marul gebelik sırasında iltihabı azaltıcı anti-inflamatuar faydalara sahiptir.

7. Mikrobik Enfeksiyonlara Karşı Korur:

Bu sebze zararlı mikrobiyal enfeksiyonlara karşı önlem almanıza yardımcı olur.

8. Anksiyeteyi Azaltır:

Marul sedatif etki sağlar ve gebelikte karşılaşılan kaygı, endişe, anksiyete gibi ruhsal durumları azaltmaya yardımcı olur.

9. Nöronal Hücreleri Korur:

Gebelikte marul tüketimi beynin nöronlarını korumaya yardımcı olur ve nöronal ölüm riskini önemli ölçüde önler. Nörodejeneratif hastalıkların gelişme riskini önler.

Gebelikte aşırı miktarda marul yemek alerjik sorunlara yol açabilir. Normal miktarda marul yediğiniz takdirde, bir sakıncası yoktur.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status