Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastası olan insan sayısının, 2025 yılına kadar dünya çapında 1,56 milyar olacağı tahmin edilmektedir.

Hastalığın yaygınlaşmasındaki faktörler olarak fiziksel hareketsizlik, alkol ve tütün kullanımı ve yüksek sodyumlu diyet (genellikle işlenmiş ve yağlı gıdalardan) gibi yaşam tarzı ve beslenme faktörleri suçlanmaktadır.

Hipertansiyon Hakkında Hızlı Bilgiler:

Hipertansiyon ile ilgili bazı temel hususlar aşağıda belirtilmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi bu yazının devamında yer almaktadır.

 • Hipertansiyon, 90 mmHg üzerinde 140’dan daha yüksek kan basıncı olarak tanımlanır.
 • Hipertansiyon tanısı bir veya her iki tansiyon ölçümünün yüksek olmasıyla yapılabilir.
 • Modern yaşam tarzı faktörleri, hipertansiyon vakalarının artmasında sorumludur. Bu faktörler fiziksel hareketsizlik, işlenmiş ve zengin yağlı gıdalar ile tuzlu beslenme ve alkol ve tütün kullanımıdır.
 • Yüksek tansiyon, diğer koşullara (örneğin böbrek hastalığı) sekonder olabilir ve bazı ilaçlarla ilişkili olabilir.
 • Hipertansiyonun kendisi semptomlara neden olmaz, ancak uzun vadede kan damarlarının daralması nedeniyle oluşan komplikasyonlara yol açar.
 • Öncelikle tuz kısıtlaması ve diğer diyet değişiklikleri, alkol seviyesinin azaltılması ve stresi azaltmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılır.
 • Bir takım farklı sınıflardan bir veya daha fazla ilaç tedavide kullanılabilir.

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir?

Hipertansiyon nasıl oluşur?” Kan basıncı, kan tarafından kan damarlarının duvarlarına uygulanan kuvvettir ve bu kuvvetin büyüklüğü, kalp debisine ve kan damarlarının direncine bağlıdır.

Hipertansiyon, tıbbi kılavuzlarda 90 mmHg üzerinde 140’dan daha yüksek bir kan basıncına sahip olarak tanımlanır. Bu, sistolik okumanın (vücut çevresinde kalp pompası kan basıncının) 140 mmHg (milimetre civa) üzerinde olduğu ve / veya diyastolik okumanın (kalp rahatlarken ve kanla dolduğunda) 90 mmHg’nın üzerinde olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, tıbbi uzmanlar, yüksek tansiyonun kardiyovasküler sağlık ile sürekli bir ilişki içerdiğini düşünmektedir. Bir noktaya gelindiğinde, kan basıncının daha düşük olmasına (sistolik 115-110 mmHg sistolik seviyelere ve 75-70 MmHg diyastolik) inanmaktalar.

Örneğin, aşağıdaki kan basıncı aralıkları (mmHg cinsinden) tanımlanabilir:

 • Normal kan basıncı 120 sistolik ve 80 diyastolik aşağısında
 • Prehipertansiyon 120-139 sistolik veya 80-89 diastolik
 • Evre 1 yüksek tansiyon (hipertansiyon) 140-159 sistolik veya 90-99 diyastolik
 • Evre 2 yüksek tansiyon (hipertansiyon) 160 veya daha yüksek sistolik veya 100 veya daha yüksek diyastolik
 • Hipertansif kriz (tıbbi bir acil durum), kan basıncının 180 sistolik veya 110 diastolik üzerinde olmasıdır.

Hipertansiyon Sebepleri Nelerdir?

Hipertansiyon neden olur?” Akut stres olarak yoğun egzersiz ve diğer faktörler, kan basıncının normal olduğu kişilerde ani olarak kan basıncını yükseltebilir, hipertansiyon tanısı zamanla yüksek kan basıncını gösteren birkaç tansiyon ölçümüne ihtiyaç duyar.

Kısa bir süre kan basıncının yüksek olması birçok hastalığa normal bir fizyolojik yanıttır. Bununla birlikte, sistolik olarak 180 mmHg veya daha yüksek veya 110 mmHG veya daha yüksek diyastolik bir değer okunduğunda, derhal tıbbi müdahale gerektiren bir hipertansif kriz işareti olabilir.

Kendi kan basıncını test ederken böyle bir tansiyon ölçümü yapan biri birkaç dakika beklemeli ve testi tekrar etmelidir. Eğer bu sefer tansiyon bu seviyede kalırsa veya artarsa acil tıbbi tedavi alınmalıdır.

Kan basıncı gün boyunca değişir, uyku sırasında düşer ve uyanınca yükselir. Ayrıca heyecan, anksiyete ve fiziksel aktiviteye tepki olarak yükselir.

Kan basıncı ayrıca yaşın ilerlemesi birlikte artar. Çünkü arterler plak birikimi yüzünden daha sert ve daralırlar. Vasküler ve kalp rahatsızlığı da yaşlı erişkinlerde kan basıncının yükselmesine katkıda bulunur ve yüksek bir sistolik okuma 50 yaş üzeri erişkinlerde kardiyovasküler hastalık için önemli bir risk faktörüdür.

Yüksek tansiyon hastalığı kısmen hızla yaşlanan bir nüfus nedeniyle, dünya çapında artan bir sorundur. Yüksek tansiyona önemli katkıda bulunan diğer yaşam tarzı faktörlerine örnekler şöyledir:

 • Fiziksel hareketsizlik
 • İşlenmiş ve yağlı gıdalar ile tuzlu gıdalarla beslenme
 • Alkol ve tütün kullanımı

Bazı hastalıklar ve ilaçlar (aşağıda açıklandığı gibi) yüksek tansiyona neden olabilir ve aşağıdakileri içeren hipertansiyon için genel risk faktörleri şöyledir:

 • Yaş: Yaşlandıkça herkes yüksek tansiyon riski altındadır. 60 yaş üstü kişilerde hipertansiyon yaygınlığı daha yüksektir.
 • Kilo: Aşırı kilolu veya obez olmak, hipertansiyon için kilit bir risk faktörüdür.
 • Cinsiyet: Erkekler ve kadınlar farklı risk profillerine sahiptirler. Yaşam boyu risk herkes için aynı olmakla birlikte, erkekler daha genç yaşlarda hipertansiyona daha yatkındır ve daha ileri yaşlarda kadınlar daha yüksek hipertansiyon oranına sahiptir.
 • Yaşam biçimi: Beslenmede aşırı tuz, aşırı alkol, düşük potasyumlu beslenme ve fiziksel hareketsizliğin artması hipertansiyon riskini artırır.

Diğer risk faktörleri, hastalığın bir aile öyküsü ve kronik, kötü yönetilen stres içermektedir.

Hipertansiyonun spesifik nedenleri şunları içerir:

Başka bir hastalıktan kaynaklanmayan yüksek tansiyon, primer hipertansiyon (ya da esansiyel hipertansiyon) olarak adlandırılır. Bu, kronik böbrek hastalığı gibi belirlenmiş bir nedene sahip olan sekonder hipertansiyona göre daha yaygındır.

Primer hipertansiyonun spesifik bir nedeni olması pek muhtemel değildir. Bunun yerine genellikle kan plazması hacmi ve kan hacmi ve basıncın hormonal düzenleyici olan renin-anjiyotensin sisteminin aktivitesi de dahil olmak üzere birçok faktörün bir sonucudur. Primer hipertansiyon, yukarıda özetlendiği gibi, yaşam tarzı ile ilgili konular da dahil olmak üzere çevresel faktörlerden etkilenir.

Sekonder hipertansiyonun spesifik nedenleri vardır. Başka bir hastalığının semptomu olarak ortaya çıkar. Tedaviye dirençli hipertansiyonun en yaygın nedenlerinden biri olduğu düşünülen bir örnek, potasyum ve sodyum seviyeleri arasında dengesizliğe neden olan ve böylece yüksek kan basıncına yol açan primer aldosteronizm olarak adlandırılan Conn sendromudur.

Primer aldosteronizm, hipertansiyon vakalarının yaklaşık %5-15’ini oluşturabilir. Hekimlerin, durumun, adrenal bezin hiperplazisi veya adrenal bez tümörü kaynaklı olup olmadığını belirlemeleri önemlidir. Çünkü tedaviler ikisi arasında farklılık göstermektedir.

Genel tekrar eden nedenler, aşırı alkol tüketimi ve oral kontraseptif kullanımıdır. Bu kan basıncında hafif bir artışa neden olabilir. Menopoz için hormon tedavisi de bir suçludur. İkincil hipertansiyon da şu sonuca neden olabilir:

 • Diyabet (hem böbrek problemleri hem de sinir hasarından dolayı)
 • Böbrek hastalığı
 • Feokromasitoma (bir kanser türü)
 • Cushing sendromu (kortikosteroid ilaçların kullanımından kaynaklanabilir)
 • Doğumsal adrenal hiperplazi (adrenal bezlerin hormonal kortizol salgılayan bozukluğu)
 • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid bezi)
 • Hiperparatiroidizm (kalsiyum ve fosfor düzeylerini etkiler)
 • Gebelik
 • Uyku apnesi
 • Obezite

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyonun kendisi genellikle asemptomatiktir. Yani hastalar rahatsızlığın herhangi bir doğrudan belirtisini yaşamazlar. Bu, hipertansiyona sessizce kardiyovasküler sisteme zarar verebileceği için “sessiz düşman” denir.

Hipertansiyon aynı zamanda yüksek tansiyondan etkilenen organlarda sorunlara neden olabilir. Uzun süreli hipertansiyon, damarların oluşumunun kan damarlarının daralmasına neden olduğu arteryoskleroz yoluyla komplikasyonlara neden olabilir.

Hipertansiyona bağlı arteryoskleroz (damar sertliği) ile ilgili komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Yeterli kan pompalamakta başarısız olabilecek bir noktada (kalp yetmezliği) genişlemiş veya zayıflamış kalp
 • Anevrizma: Bir arter duvarında anormal bir şişlik (patlama, ciddi kanamalara neden olabilir ve bazı durumlarda ölümle sonuçlanır)
 • Kan damarı daralması: Böbreklerde böbrek yetmezliğine neden olabilir. Kalpte, beyinde ve bacaklarda kalp krizi, inme veya amputasyon ihtiyacına yol açabilir.
 • Gözlerdeki kan damarlarında rüptür veya kanama, görme sorunları veya körlüğe (hipertansif retinopatiler; kötüleşen birinci ila dörtlü arasında sınıflandırılır) neden olur.

Hipertansiyon Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Hipertansiyon tanısı, klinik ziyaretler sırasında tansiyon aleti ile kan basıncı ölçülerek yapılır. Genellikle tansiyon ölçüm sonuçları en az üç ayrı gün alındıktan sonra teşhis edilebilir.

Ölçümler bir hasta otururken ve ayakta kaldıktan bir süre sonra doktor ofisinde alınabilir. Bu, doktora ortostatik hipotansiyon veya postural hipotansiyon aramak için yardımcı olur.

Kan basıncı ölçümlerinin güvenilirliği, bir hastanın veya başkasının, standart cihazlar kullanılarak doktorun ofisinin dışında bir dizi ölçüm yapmasıyla iyileştirilebilir.

Sfigmomanometri kullanarak kan basıncının ölçülmesine ilaveten, tıbbi geçmiş (kardiyovasküler problemler gibi sorular sorma) öğrenilir ve hipertansiyon teşhisi koymadan önce fizik muayene yapılır.

Bu sorular ve ek testler, yüksek tansiyonun nedeninin belirlenmesine ve herhangi bir komplikasyon olup olmadığını öğrenmeye yardımcı olabilir. Bu testler idrar testleri, böbrek ultrasonografisi, kan testleri, elektrokardiyogram (EKG) veya bir ekokardiyografi içerebilir.

Hipertansiyon Tedavisi

Yaşam tarzı değişiklikleri hem yüksek tansiyon tedavisinde hem de korunma yollarında önemlidir ve bir ilaç tedavisi kadar etkili olabilir. Bu yaşam tarzı değişiklikleri ayrıca kalp sağlığı ve genel sağlık için daha fazla fayda sağlayabilir.

Hipertansiyon nasıl düşürülür?” Kan basıncını düşürmek için uzmanların önerdiği yaşam tarzı önlemleri şunları içerir:

 • Tuz kısıtlaması: Tipik tuz alımı günde 9 ila 12 g arasındadır ve tuzu günde 5 g’a düşürerek normal seviyedeki insanlarda bile mütevazı kan basıncında düşüşler elde edilebilir. En yüksek etkiler hipertansiyonlu kişilerde görülür.
 • Alkol tüketiminin azaltılması: Uzmanlar, alkol kullanımının kan basıncının artması ve inmesi ile ilişkili olduğunu söylemekteler.
 • Yüksek sebze ve meyve ve düşük yağ tüketimi: Yüksek tansiyonlu veya riski olan kişilerin doymuş yağ ve toplam yağ alımını en aza indirgemek ve tahıl, yüksek lifli gıdalar, günde en az 300 g meyve ve sebze, fasulye, baklagiller ve kuruyemiş ve omega-3 açısından zengin balık haftada iki kez tüketmeleri önerilir.
 • Kilo vermek ve korumak: Hipertansiyon aşırı vücut ağırlığı ile yakından ilişkilidir ve kilo azalmasını takiben kan basıncında düşüş olabilir.
 • Düzenli egzersiz: Uzmanlara göre, hipertansiyon hastaları haftada 5-7 gün en az 30 dakika boyunca ılımlı yoğunlukta dinamik aerobik egzersize (yürüyüş, koşu, bisiklet veya yüzme) katılmalıdırlar.
 • Stresi azaltmak: Mümkün olduğunca stres oluşturan faktörlerden kaçınmak, stres yönetimi için sağlıklı başa çıkma stratejileri geliştirmek, özellikle alkol, sigara içmek ve sağlıksız gıdalar yemek gibi kötü alışkanlıklar düzeltilerek, stresle baş ederek kan basıncı kontrol altına alınabilir.

Sigara, kan basıncını artırabilir ve kalp sağlığı ve vücudun geri kalanı üzerindeki daha geniş etkileri nedeniyle yüksek tansiyonlu kişiler için sigarayı bırakmak şiddetle tavsiye edilir.

İlaç Tedavisi

Yaşam tarzı önlemleri hipertansiyon için standart ilk basamak tedavisidir. Ancak doktorlar yüksek tansiyonu 14 üzeri bir seviyedeki insanlarda kan basıncını düşürmek amacıyla yaşam tarzı önlemlerinin yanı sıra ilaç reçete ederler.

İlaç seçimi bireye ve diğer koşullara bağlıdır. Monoterapide genellikle tek bir ilaç denenirken, genellikle en az iki antihipertansif ilaç kombinasyonu gerekir.

Antihipertansif ilaçlar alan herkes, kan basıncını düşürmek için kullanılan ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, dekonjestanlar gibi tezgah üstü ilaçları almadan önce dikkatle etiketleri okumaya özen göstermeliler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status