Anjiyo Yaş Sınırı Nedir?

Kalp krizleri genel olarak kalp damarlarının tıkalı olması sebebi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kalp krizlerinin bir kısmı ölümle sonuçlanırken bir kısmı da çok ağır geçirildiğinden dolayı insanları ilaç bağımlısı haline getirebilir. Kalp damarlarındaki tıkanıklıkların erken yaşlarda saptanması kalp krizi riskini tamamen ortadan kaldırırken, kalp krizinden dolayı erken yaşta ölme riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Anjiyo için belirli bir alt veya üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Bebeklere doğduklarında yapılan anjiyo ile yetişkinlere yapılan kalp anjiyoları arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Yani anjiyo tabiri caizse yediden yetmiş yediye herkese yapılabilen bir tıbbi işlemdir. Bebeklere doğduklarından itibaren kalp damarlarında tıkanıklık olduğu tespit edilirse yapılabilen bir işlem olan anjiyo yaşı bypass ameliyatı olamayan istisna hastalara ilerlemiş yaşlarına rağmen yapılabilmektedir.

Anjiyo Erken Tanı İçin Yapılıyor!

Kalp hastalıklarının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilerden göğüste ağrı, dudak kenarlarında ve el tırnaklarında morarma ve rahat nefes alamama belirtileri görülen hastalara kalp damarlarının tıkanıklığını gözden geçirmek maksadı ile mutlaka anjiyo yapılmaktadır. Anjiyo hem bir tanı yöntemi hem de bir tedavi sistemidir.

Anjiyoyu bir tedavi sistemine dönüştürmek isteyen doktorlar balon sistemi ile kalp damarlarının sürekli açık kalmasını sağlamak amacı ile damar içerisine stent adı verilen metal şeklinde ve damar genişliğinde bir nesne ile sürekli damarı açık tutmak için damar içine bu nesneyi yerleştirirler.

Kalp Krizini Önlemek İçin Anjiyo

Kalp rahatsızlıklarının bir kısmını hisseden hastalara ani bir karar ile yapılan anjiyolar hastaların kalp krizi geçirmesini önlemektedir. Ailesinde kalp hastalığı hikâyesi olan kişilerin bu hususta daha dikkatli olmasının gerektiği de bilinmelidir. Çünkü kalp hastalıklarının bir kısmı kardiyologlar tarafından hasta rahatsızlıkları sebebi ile sorgulanırken genetik yapıda mı yoksa genetik yapıda değil mi araştırması yapılmaktadır.

Anjiyo Yaş Sınırı

Kalp krizini önlemek için anjiyo yaptırmak illa tıkalı damarın bulunmasını gerektirmemektedir. Tıkalı damar bulunup bulunmadığının tetkiki için de yapılan anjiyolarda bazı zamanlarda tıkalı damarlara rastlandığında doktor tarafından alınan karar ile hastanın damarlarının içerisine stent yerleştirilerek hastanın tıkalı damarları da açılmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status