Sinüzit Saç Dökülmesi Yapar Mı?

Burun çevresine yerleşmiş olan içi hava dolu boşluklar, kişilerde sinüzit problemine yol açmaktadır. Sinüzit şikayeti bulunan kişiler genellikle rahat nefes alamamakta, nefes darlığı ile birlikte burun tıkanıklığı ve burun akıntısı problemi de yaşamaktadır. Baş ağrısı, geniz akıntısı, koku almada azalma, isteksizlik, halsizlik hali gibi yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek çok sayıda sinüzit belirtisi bulunmaktadır.

Sinüzit ve Saç Dökülmesi

Sinüzit hastaları, hastalıklarını çok ciddiye almasa da ilerlemesi durumunda daha büyük sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların önüne geçmek için tedaviyi aksatmamak, burun temizliğini sağlamak, sigara ve alkol tüketmemek, havasız ve kuru hava ortamlarından uzak durarak hava nemlendirici cihaz kullanmak, sıvı tüketimini artırmak gerekmektedir.

Sinüzitin İnsan Sağlığına Etkileri

Sinüzit problemi, ilk başlarda basit bir kulak – burun – boğaz hastalığı olarak kabul edilse de ilerleyen dönemlerde daha ciddi bir hal almaktadır. Hem fiziksel hem de ruhsal hastalıkların bazen nedeni sinüzit olabilmektedir. Sinüzit belirtileri ile yaşam kalitesi düşen ve günlük bazı aktivitelerini gerçekleştirmekte zorlanan kişiler ruhsal olarak kendilerini sıkıntılı hissetmekte, sosyal yaşama isteksizlik hali ortaya çıkmaktadır.

Bunun yanı sıra sinüzit kronik yorgunluk sorununu da meydana getirebilmektedir. Kişilerin sürekli kendilerini yorgun hissetmesi, ruhsal problemler oluşmasına neden olmaktadır. Tüm bu risklerin önlenmesi ve insan sağlığının sinüzitten olumsuz etkilenmemesi için tedavi edilmesi şarttır. Kronik yorgunluğa yol açan sinüzit saç dökülmesi belirtisi ile kendini belli edebilmektedir.

Sinüzite bağlı saç dökülmeleri bazen tedavide kullanılan ilaçların bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca bazı kişilerde görülürken bazı kişilerde görülmeme ihtimali de bulunmaktadır. Yaygın rastlanılan bir sinüzit belirtisi değildir.

Sinüzit ve Islak Saç

Sinüzit her zaman saç dökülmesine neden olmasa da ıslak saç ile dolaşmak sinüzit nedeni olabilmektedir. Sinüzit problemi olan, sinüzite yatkın olan kişilerin duştan sonra saçlarını iyi kurutmaları, ıslak saçla özellikle açık havada dolaşmamaları önerilmektedir. Aynı zamanda jöle de saçları ıslak bırakan bir madde olduğundan sinüzit belirtilerini ortaya çıkarabilmektedir. Sinüzit hastalarına jöle kullanmamaları tavsiye edilmektedir.

Sinüzit Tedavisi

Sinüzitten korunma yöntemleri, kişilerde belirtilerin ortaya çıkmasını ve yaşam kalitesinin etkilenmesini büyük ölçüde önlemektedir. Fakat bu yöntemlerin yanı sıra antibiyotik tedavisi, cerrahi müdahale gibi yöntemler ile sinüzit tedavisi yapılması gerekmektedir. Tedavi sonrasında tekrarlayan sinüzit problemi bazı kişilerde görülmektedir.

Yüksek başarı oranları bulunan sinüzit tedavisinde az da olsa tekrarlama riski bulunmaktadır. Tekrarlamasını önlemek için sinüziti tekrarlayan kişilerin havuza girmemeleri önerilmektedir. Ayrıca düzenli burun damlası kullanmak, burunun iyi açılmasını sağlamak, tuzlu su ile gargara ve burun yıkamak, okyanus suyu kullanmak gibi yöntemler ile sinüzitin tekrarlaması engellenmektedir.

Burun içi tahrişine yol açan alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Sigara içilmese dahi sigara içilen ortamlarda sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status