Hipofiz Bezi Tümörü Tanısı Nasıl Olur?

Hipofiz Bezi Tümörü Teşhisi

Hipofiz bezi tümörlerinin belirtileri genellikle diğer sağlık sorunları ile benzerlik gösterdiği için tanı konulması zorlaşır. Bununla birlikte, bazı vakalarda diğer sağlık sorunları için yapılan tıbbi testler sonucunda hipofiz tümörleri teşhis edilmektedir. Hipofiz bezi tümörü tanısı için öncelikle hastanın tıbbi geçmişi öğrenilerek, fizik muayene yapılacaktır. Ardından, aşağıdaki tanı testleri ve prosedürleri önerilebilir:

Nörolojik muayene: Hastanın merkezi sinir sisteminin değerlendirilmesi; kişinin refleksleri, motor ve duyu becerileri, denge ve koordinasyonu ve zihinsel durumunu test etmeyi içerebilir.

Ayrıca Bakınız: Hipofiz Bezi Tümörü Belirtileri

Laboratuvar testleri: Kanda belirli hormon miktarlarının ölçümü için kan testi önerilebilir. Cushing hastalığından şüphelenilirse, tükürük numuneleri yanı sıra, bir veya daha fazla 24 saatlik idrar örneği toplanabilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MR): MR testi, çoğu hipofiz bezi tümörünü teşhis etmek için kullanılan bilgisayarlı tomografi taramasından daha iyidir ve standart yöntemdir.

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Herhangi bir anormallik ya da tümör tespiti için yapılan görüntüleme testlerinden biridir. Bazen, tümörün boyutunu ölçmek için de kullanılabilir. BT taraması genellikle kalp pili veya anevrizma klipsi olan hastalarda, MR yerine kullanılır.

Görme alanı testi: Büyük bir hipofiz bezi tümörü, hipofiz bezi üzerinde bulunan optik sinirlere baskı yapabilir. Hipofiz bezi tümörünün neden olduğu en yaygın görme alanı problemi, kişinin görme alanı dışındaki nesneleri görme kabiliyetinin kaybolmasıdır. Diğer hastalıklar da görme kaybına sebep olabilir. Bu nedenle sonuca varmadan önde, tüm olası nedenler dikkatli bir şekilde değerlendirilir.

Ayrıca Bakınız: Hipofiz Bezi Tümörü Sebepleri

Biyopsi: Biyopsi, ameliyatın bir parçası olarak, hipofiz tümörü çıkarmak için yapılır.

Lomber ponksiyon (spinal tap): Beyin omurilik sıvısı örneği alınarak,   tümör hücreleri, kan veya tümör belirteçleri laboratuvarda incelenir. Tümör belirteçleri, belirli tümör türlerine sahip kişilerin kan, idrar veya vücut dokularında normalden yüksek miktarda bulunan maddelerdir. Bu test, hipofiz tümörü teşhisinde nadiren gereklidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status