Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri Nedir?

Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri Nedir?

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, akciğer kanserinin en yaygın türüdür. Genellikle küçük hücreli akciğer kanserinden daha yavaş bir oranda büyür ve yayılır. Her 10 olgunun yaklaşık 9’unu oluşturur. Bununla birlikte, küçük hücreli akciğer kanseri daha agresif olma eğilimi gösterir ve daha hızlı yayılır.

İki ana tip akciğer kanseri vardır. Bunlar küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli dışı akciğer kanseridir. Bu 2 tip farklı değerlendirilir.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri; sağlıklı hücreler değişerek, kontrol dışı büyümeye ve çoğalmaya başladığında, birikerek tümör denilen bir kitle oluşturduklarında başlar. Bu hücreler, akciğer dokusunu çevreleyen lenf olarak adlandırılan sıvıda veya kanla taşınabilir veya vücudun uzak bölgelerine yayılabilirler. Lenf nodları akciğerlerde, göğsün merkezinde ve vücudun herhangi bir yerinde bulunur. Akciğerlerin lenf akışının doğal akışı göğsün merkezine doğrudur. Bu da akciğer kanserinin neden bu bölgeye yayıldığını açıklar. Kanser hücresi kan dolaşımı yoluyla vücudun bir lenf noduna veya uzak bir bölümüne taşındığında metastaz yapar.

Ayrıca Bakınız: Akciğer Kanseri Belirtileri

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, epitel hücrelerde başlar. Kanserin başladığı epitel hücresinin türüne bağlı olarak da tanımlanır. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinin üç temel türü vardır:

Skuamöz hücreli karsinom: Bu tip akciğer kanseri merkezi olarak akciğerde bulunur ve genellikle sigara kullanımı ile ilişkilidir. Bu tip akciğer kanseri, küçük hücreli olmayan tüm akciğer kanserlerinin yaklaşık %30’undan sorumludur.

Adenokarsinom: Bu tip küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, tüm vakaların %30-35’ini ve tüm küçük hücreli dışı akciğer kanseri oluşumlarının yaklaşık yarısını oluşturan akciğer kanserinin en yaygın şeklidir. Adenokarsinom, akciğerin dış bölgesinde bulunur.

Büyük hücreli (farklılaşmamış) karsinom: Büyük hücreli karsinom akciğer kanseri hızla büyür ve yayılır. Akciğerin herhangi bir yerinde bulunabilir. Bu tip akciğer kanseri genelde tüm vakaların yüzde 10-15’ini oluşturur. Hızla büyüme ve yayılma eğilimi gösterir.

Skuamöz hücrelerden başlayan akciğer kanseri ile diğer hücrelerden başlayan akciğer kanseri arasındaki farkları ayırt etmek önemlidir. Bu bilgi, tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde kullanılır.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status